16. Cinemaforum

16. edycja festiwalu CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 8-12 listopada w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki) oraz w kinie Jack’s przy ul. Brackiej w Warszawie.

CINEMAFORUM od wielu lat prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata – prosto z festiwali w Cannes, Berlinale czy Toronto, ale także zaprasza do udziału w warsztatach, spotkaniach i debatach filmowych.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM 2017 zostanie zaprezentowanych 27 krótkometrażowych filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Konkursowe propozycje oceni jury w składzie: reżyser Janusz Zaorski, aktorka Zofia Wichłacz, krytyk filmowy Michał Oleszczyk, reżyser Paweł Maślona i producent Mariusz Włodarski. Wybrane przez selekcjonerów CINEMAFORUM 2017 krótkometrażowe filmy były prezentowane i nagradzane na wiodących zagranicznych imprezach (m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance, Annecy, Clermont-Ferrand, Oberhausen).

Konkursowe filmy zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki i wirtuozerią w sztuce opowiadania. CINEMAFORUM 2017 to także dwie bardzo interesujące retrospektywy wiodących światowych festiwali krótkiego metrażu, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand i Go Short w Nijmegen. W tym roku prezentujemy również osobną sekcję zatytułowaną „Czyste obrazy”. Znalazły się w niej filmy o szczególnie intrygującej formie, opowiadane przede wszystkim obrazem (stąd jej tytuł), rzadko, jeśli w ogóle, posiłkujące się dialogiem. W ramach pokazów specjalnych pokażemy „Milczenie Polskich Owiec”, czyli debiut reżyserski Macieja Stuhra. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń: link

Grzybu

Komentarze