25.Europejskie Dni Dziedzictwa

25.Europejskie Dni Dziedzictwa

Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzanie po wystawie poświęconej Janowi Bogumiłowi Plerschowi, a także wykłady i spacery po letniej rezydencji Stanisława Augusta – to wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa w Łazienkach Królewskich.

***
Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w Łazienkach Królewskich 9 i 16 września 2017 r. W tych dniach, w godz. 10.00-18.00, obiekty Muzeum – Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, Pałac Myślewicki i Biały Domek – udostępnione zostaną zwiedzającym bezpłatnie.

W Pałacu na Wyspie zobaczyć można będzie wystawę jednego obrazu, na której prezentowane jest dzieło „Portret holenderskiego patrycjusza i jego rodziny” Abrahama van den Tempela.

***
Ponadto 9 i 16 września pracownicy Łazienek Królewskich oprowadzą zwiedzających po ekspozycji poświęconej Janowi Bogumiłowi Plerschowi, nadwornemu malarzowi Stanisława Augusta. Start o godz. 11.00, 14.00 i 16.00 przy kasie w Starej Oranżerii.
Wystawa ma formę spaceru po obiektach, które dekorował królewski artysta. Obejmuje Pałac na Wyspie, Teatr Królewski w Starej Oranżerii, Biały Domek i Pałac Myślewicki.

***
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się również dwa spotkania z cyklu „Czytanie Łazienek Królewskich”.

➡9 września, o godz. 11.00, w Pałacu na Wyspie prof. Andrzej Pieńkos wygłosi wykład „Łazienki Królewskie – niedokończone terytorium Stanisława Augusta”. W jego trakcie spróbuje odpowiedzieć m.in. na pytania, czy Łazienki były intelektualno-zmysłowym rebusem, a jeśli tak, to jakimi sposobami możemy próbować go odczytywać? Wyjaśni ponadto, czym różni się dzisiejszy odbiór łazienkowskiego zespołu od jego pojmowania w epoce, w której powstał, a także po, co europejskiemu władcy w XVIII w. potrzebna była taka rezydencja.
Po wykładzie uczestnicy spotkania wezmą udział w spacerze, podczas którego obejrzą letnią rezydencję ostatniego władcy Polski.

➡16 września, o godz. 11.00, w Pałacu na Wyspie odbędzie się wykład na temat łazienkowskich ogrodów. Barbara Werner z Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską wyjaśni, jak w ciągu wielu lat zmieniała się przestrzeń otaczająca zabytki letniej rezydencji ostatniego władcy Polski. Po wykładzie uczestnicy spotkania przespacerują się po królewskich ogrodach.

____________

Europejskie Dni Dziedzictwa powstały z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego celem jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Hasło tegorocznej, 25. edycji EDD w Polsce – zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Grzybu

Komentarze