25 lat partnerstwa Warszawy i Tel Awiwu
W tym roku przypada 25-lecie współpracy Warszawy i Tel Awiwu. Na przestrzeni tych lat między metropoliami zacieśniły się zwłaszcza kontakty kulturalne, turystyczne i edukacyjne.
Umowa o partnerstwie została podpisana w Warszawie 20 września 1992 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy Stanisława Wyganowskiego i burmistrza Tel Awiwu Shlomo Lahata. Tel Awiw jako główny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Izraela stał się dla Warszawy naturalnym partnerem. Z jednej strony łączy nas historia, często niezwykle dla obu stron bolesna, z drugiej strony – nowoczesność – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Z okazji 25-lecia współpracy latem zapraszamy mieszkańców do „Kina WarszAviv”. W każdy wtorek lata począwszy od 27 czerwca do 29 sierpnia na Polu Mokotowskim będzie można zobaczyć współczesne kino izraelskie. Przeniesiemy się do Izraela, poczujemy niezwykły klimat Tel Awiwu i odkryjemy nieznaną dotąd Jerozolimę. Będziemy także poznawać realia życia, codzienność i problemy Izraelczyków. Jest to część projektu Filmowa Stolica Lata. Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie.
Kolejnym wydarzeniem organizowanym z okazji rocznicy jest koncert Masecki/Rogiewicz oraz Wójciński/Szmańda Quartet, który odbędzie się 13 lipca w ramach Nocy Jazzu w Tel Awiwie. Polski wieczór jazzowy ma przybliżyć Izraelczykom współczesną warszawską scenę muzyczną i kulturalną. Marcin Masecki jest jednym z najważniejszych pianistów w Polsce, zarówno w muzyce jazzowej, jak i klasycznej. Z kolei Kwartet, w tym 3 braci, gra nowoczesny jazz, nieco melodyjny i impresjonistyczny inspirowany muzyką klasyczną. Ich ostatni album Delusions wydany w 2016 roku został uznany za jeden z najlepszych albumów polskiego jazzu.
W związku z rocznicą przygotowano również cykl wizyt studyjnych w Warszawie, w których uczestniczą dziennikarze, menadżerowie kultury i kuratorzy z Tel Awiwu. Pierwsza wizyta odbyła się już wiosną 2017 r. w trakcie Warszawskich Spotkań Teatralnych. Poza tym zaproszeni goście wezmą jeszcze w tym roku udział w następujących wydarzeniach: Warsaw Gallery Week, festiwal Warszawa w Budowie, festiwal muzyki współczesnej i awangardowej Warszawska Jesień oraz Warszawski Festiwal Filmowy. Celem całego projektu jest prezentacja Warszawy i jej dorobku kulturalnego gościom z Tel Awiwu i nawiązanie kontaktów między organizatorami wydarzeń kulturalnych z Warszawy i Tel Awiwu.
Współpraca na przestrzeni lat
Przykładem relacji historycznej obu metropolii jest współpraca przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które uznane zostało Europejskim Muzeum roku 2016, a odwiedzane jest przez ponad pół miliona gości rocznie.
Ponadto oba miasta w ciągu ostatnich kilku lat wymieniały się doświadczeniami w wykorzystywaniu innowacji w zarządzaniu miastami, łączeniu kreatywności mieszkańców z rozwojem lokalnych społeczności, wspierania startup-ów, promocji zrównoważonej polityki transportowej. W zeszłym roku gościliśmy w Warszawie wystawę Open door to Israel, która za pośrednictwem robotyki i nowoczesnych systemów wyświetlania trójwymiarowego dawała przedsmak życia w Izraelu.
W listopadzie 2009 r. podpisano w Warszawie umowę o współpracy biur edukacji w obu miastach na bazie porozumienia o współpracy z 1992 r., dzięki czemu rozszerzono zakres współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji. Przykładem zacieśniania więzi na tym polu jest współpraca i wzajemna promocja szkół Tel Awiwu i Warszawy w postaci chociażby projektów wymiany młodzieży. Miasta wymieniają się również doświadczeniami oraz współorganizują spotkania młodzieży związane z tematyką holokaustu, historią i kulturą Polski oraz historią i kulturą Żydów. Ponadto organizowane są konferencje, szkolenia, seminaria i wizyty studyjne dla nauczycieli.
Targi turystyczne IMTM w Tel Awiwie
Warszawa promowana jest podczas targów turystycznych IMTM od 2015 roku. Jest to największe tego typu wydarzenie w tej części Morza Śródziemnego i jedyne profesjonalne targi turystyczne odbywające się w Izraelu. Co roku organizowane jest narodowe stoisko Polski przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tel Awiwie, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz izraelskim biurem Polskich Linii Lotniczych LOT. Każdego roku narodowe stoisko i stand Warszawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi, zarówno potencjalnych turystów jak i izraelskich touroperatorów, agentów sprzedaży i pilotów wycieczek. Co roku, także podczas targów IMTM, organizowana jest konferencja dla branży turystycznej i dziennikarzy, na której prezentują się podwystawcy stoiska. W 2017 r. w konferencji uczestniczyło ponad 100 gości.
Poland Tourism Workshop 2016
W maju 2016 r. Warszawa uczestniczyła w workshopie zorganizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Tel Awiwie przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną (POT) i PLL LOT. Udział wzięło 14 delegatów z Polski w tym Warszawa, POT, 3 regiony (Pomorskie, Warmińsko – Mazurskie, Lubelskie) oraz touroperatorzy i hotele. W wydarzeniu uczestniczyło około 100 osób – touroperatorów, agentów sprzedaży, dziennikarzy.
Współpraca z Instytutem Polskim w Tel Awiwie
Od początku 2015 r. Warszawa współpracuje z Instytutem Polskim w Tel Awiwie udostępniając im materiały drukowane o Warszawie, czy wysyłając informację o najciekawszych wydarzeniach odbywających się w Warszawie, które później publikowane są na stronie Instytutu i w mediach społecznościowych. Organizowane są też wspólnie wizyty prasowe dla izraelskich dziennikarzy.
Współpraca z izraelskim biurem PLL LOT
Od ponad dwóch lat Warszawa współpracuje z biurem LOTu mającym siedzibę w Tel Awiwie. Wspólnie promujemy stolicę Polski jako cel podróży dla izraelskich turystów na targach turystycznych IMTM, podczas wizyt studyjnych dla izraelskich touroperatorów i agentów sprzedaży. Przekazujemy też informacje o najważniejszych wydarzeniach odbywających się w Warszawie, otwarciach nowych obiektów hotelowych, nowych atrakcji turystycznych.
W ciągu ostatnich dwóch lat Warszawa stała się niezwykle modnym miejscem wśród Izraelczyków. Do stolicy Polski przyjeżdżają oni głównie na tzw. city break, przyjemne spędzanie czasu i zakupy. Warszawa jest stale obecna w mediach izraelskich. Świadczy o tym nie tylko liczba dziennikarzy chcących wziąć udział w wizytach prasowych, ale także liczba artykułów o Warszawie pojawiająca się na popularnych portalach.
źródło: um.warszawa.pl
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024