11. Spoke’n’Word Festival

11. Spoke’n’Word Festival

11. edycja kultowego warszawskiego festiwalu poetyckiego upłynie pod znakiem niedoświadczenia – i doświadczania czegoś nowego! Zaproszeni poeci – mistrzowie slamu i poezji spoken word w swoich krajach – przygotują performans, do którego wkradną się niecodzienne i nietypowe elementy. Maszyna perkusyjna. Projekcja na podłodze. Przestrzeń jako materiał twórczy.

Poeci – zapożyczający środki z innych dziedzin sztuki – i publiczność – zainteresowana nowym doświadczeniem, nową perspektywą – stają się uczestnikami dynamicznego procesu, który przypomina migrację. Przemieszczeniu ulegają tradycyjne role, wpływy i inspiracje. Poezja okazuje się wehikułem, dzięki któremu możemy doświadczyć innej rzeczywistości lub kilku rzeczywistości naraz.

Poezja spoken word w eksperymentalny sposób czerpie z literatury, muzyki, teatru czy performansu. Niedoświadczenie jest tym, co ją napędza i co sprawia, że używanie jej dla wyrażenia ważnych dla nas treści ma sens i wywołuje tyle emocji.

Przyjdźcie wystąpić i zobaczyć występujących!
Wieczór zaczniemy od polskiego slamu, którego zwycięzcę wytypuje publiczność.

– slam poetycki

– międzynarodowe poetyckie show: USER (IN)EXPERIENCE
Yannick Steinkellner (AT)
Anatol Svahilec (CZ)
Linda Nørgaard Framke (DEN)
Daisy Kowalsky (PL)
Grzegorz (Estragon) Bruszewski (PL)
Justyna Łoś (PL)
José Anjos (PT)

Yannick Steinkellner – austriacki poeta, performer i slamer. Na scenę slamową wszedł w 2013 r., od razu kwalifikując się do Mistrzostw Austrii, gdzie dotarł do finału w 2013, 2014 i 2015 r. W 2014 r. zakwalifikował się do German International Poetry Slam. Jest zwycięzcą pierwszego Austriackiego Slamu Online (2014) oraz inicjatorem pierwszego w Austrii slamu-poniżej-dwudziestki, który odbywa się w jego rodzinnym Grazie. Wygrał ponad 40 slamów w krajach niemieckojęzycznych. W 2014 r., razem z Mario Tomickiem założył pierwsze stowarzyszenie slamowe w Austrii, Performte Literatur und Slam (PLuS). W 2014 rzucił studia i został prowadzącym największego slamu w swoim kraju – na Uniwersytecie w Grazie (ok. 600 uczestników co miesiąc). 28.11.2015 Yannick Steinkellner wygrał „Landesmeisterschaft Steiermark/Kärnten 2015“ i tym samym został nowym austriackim mistrzem slamu. Od 2015 r. jest jednym z pierwszych profesjonalnych poetów-slamerów w Austrii, który żyje z pisania, tworzenia performansów i prowadzenia warsztatów pisania.

Anatol Svahilec – czeski slamer, performer, twórca eksperymentalnej przestrzeni teatralnej, Panoptikon Barikáda, w Pradze. Student produkcji teatralnej na DAMU. Zwycięzca slamowych mistrzostw Czech, gdzie w 2014 r. kilkoma punktami pokonał wcześniejszego mistrza, Metoděja Constantine’a, Prawdziwe imię artysty nie jest istotne – Anatol Svahilec to część jego osobowości. To gość, który zjawia się na scenie zamiast człowieka i próbuje ukraść show. I raz na jakiś czas – udaje mu się to.

Linda Nørgaard Framke – duńska pisarka, redaktorka i nauczycielka. Absolwentka filologii klasycznej na University of Aarhus. Jako poetka zadebiutowała w 2005 r. książką Hvedekorn Nr. 2 (Trzęsawiska nr 2). Jest autorką dwóch powieści i dwóch tomów wierszy. Przez wiele lat była też blogerką i redaktorką antologii. W 2012 r. z zainteresowaniem mediów spotkały się jej tweety z porodu trzeciego dziecka. Matka trójki dzieci, mieszka w Amager.

Daisy Kowalsky – urodziła się i mieszka w Warszawie. Lew. Wydała dwie książki poetyckie: frajerom śmierć i inne historie (SDK w Warszawie, 2007) i kto zabił bambi? (Fundacja mammal, 2009). W 2016 r. planuje wydać trzecią. Publikowała wiersze w prasie, Internecie i zinach, i innych miejscach, których nie pamięta. Ponoć jej teksty były tłumaczone na szwedzki. W 2010 r. pojawiła się wśród 10 nazwisk „nominowanych” do Literackich Paszportów Polityki, co ją bardzo zdziwiło. Jej teksty pojawiły się w antologii Solistki i paru innych zbiorowych wydawnictwach, których też niestety nie pamięta. Daisy pisze teksty i śpiewa w hc-punkowym POSING DIRT, electro-industrialnym DAS MOON, heavy folkowym DELIRA & KOMPANY, grunge’wym WE HATE ROSES, z Kamilem Strzyżewskim – w lirycznym projekcie TAK ZWANI MORDERCY, a także pracuje nad nowym składem, który jest na razie tajemnicą o roboczej nazwie ZWĘGLONA JANTAR.

Grzegorz (Estragon) Bruszewski – polski poeta, performer i slamer. Występował wszędzie, od Warszawy po Tokio. Organizuje i prowadzi najstarszy slam w Polsce, nieprzerwanie od 2004 r. Prowadzi warsztaty twórczego pisania. Życie Warszawy uznało go za jednego z 50-ciu najważniejszych animatorów kultury mieszkających w Warszawie.

Justyna Łoś – artystka wizualna zajmująca się performansem i wideo. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie na piątym roku w pracowniach: prof. Mirosława Bałki oraz prof. Krzysztofa Wodiczki. Tematyka jej prac często jest związana z tożsamością samej artystki, która ma podwójne obywatelstwo: polskie oraz niemieckie. Razem z Mikołajem Sobczakiem współtworzy duet Polen Performance, który opiera swoje działania na kontekście przestrzeni, w jakiej występuje, badając granice komercyjności czy popkulturowości sztuki performance. Do najważniejszych działań duetu należą: Polen Performance Paranormal, Galeria Lokal_30, Warszawa; Performance, welcome to Polen!, Poligon, Warszawa; Usługi Performerskie, WRO Biennale Sztuki Mediów, Wrocław.

José Anjos – portugalski pisarz i muzyk, ukończył studia prawnicze. Lubi naśladować ze swoim kotem głos mew na plaży, wyprowadzać ślimaki bez skorupki i tańczyć jak panda bez szyi. Jego motto (o którym przypomina wszystkim wokół) to memento mori. Albo: spodek pestek łubinu, jeszcze nie zdecydował. Publikował wiersze w czasopismach i zbiorach. Mówi, że robił to tu i tam, i zrobił to tak, i po wszystkim został tylko kot, co tęsknił, i trochę nieprzeterminowanych wierszy, które trzeba przeczytać po otwarciu. W 2015 r. ukazał się jego pierwszy tom wierszy, Manual de Instruções para Desaparecer (Podręcznik z instrukcjami znikania) w wydawnictwie abysmo.

Kuratorki: Natalia Malek, Weronika Lewandowska
Festiwal odbywa się w ramach Programu Strefa.
Organizatorzy: CSW Zamek Ujazdowski, EUNIC Warszawa, Austriackie Forum Kultury, Camões. I.P., Czeskie Centrum w Warszawie, Duński Instytut Kultury w Warszawie

 

11. Spoke’n’Word Festival
sobota 19 grudnia 2015, godz. 19.00
Laboratorium CSW
wstęp wolny

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze