Alkohol ma podrożeć ponad 50% w 2016 roku.

UM udostępnia mapę sklepów alkoholowych w Warszawie

Narodowy Program Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedłożył naszemu rządowi projekt, dzięki któremu już za rok za butelkę wódki zapłacimy 32 zł – to ponad 150% średniej ceny butelki tego trunku obowiązującej dzisiaj.

Nie tylko mocne alkohole podrożeją. Każda butelka piwa o zawartości alkoholu większej niż 5% nie będzie mogła kosztować mniej niż 4zł.

Innym punktem projektu jest dostępność alkoholu oraz zakaz jego reklamy. NPPRPA chce pięciokrotnie obniżyć ilość sklepów sprzedających alkohol. W 2016 roku sklep, w którym będzie można kupić piwo czy wódkę, ma „obsługiwać” średnio 1,5 tys. mieszkańców, a nie 300 – jak to jest teraz.

Raporty GUS stwierdzają, że w marcu ceny alkoholi wzrosły o 1,4 proc. Mało prawdopodobne jednak że rosnące ceny zniechęcą Polaków do kupowania alkoholu. Zatem zabieg ma na celu jak to zwykle bywa utrudnienie nam życia i napchanie kieszeni polityków.

Według raportu KPMG „Rynek napojów alkoholowych”, w 2013 roku Polacy wydali na alkohol ponad 41 miliardów złotych. Najwięcej na piwo i wódkę, rośnie jednak udział w rynku win, whisky, likieru i nalewek. Z danych wynika też, że coraz więcej Polaków kupuje produkty wysokiej jakości i marek pozycjonujących się w segmencie premium. Nie trudno zatem zgadnąć, że pieniądze z rosnącej akcyzy znacznie zasiliłyby konta bankowe naszych polityków.

Grzybu

Komentarze