Aloha Festiwal Polska

Aloha Festiwal Polska

Organizatorzy zapraszają  na pierwszą edycję Festiwalu Kultury Polinezyjskiej: ALOHA FESTIWAL POLSKA, który odbędzie się w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w dniach 10-14 czerwca 2015 r.

Przed Państwem niepowtarzalna okazja, aby dołączyć do fascynującej podróży do źródeł odległych archipelagów położonych na Oceanie Spokojnym. Podczas festiwalu będą mogli Państwo przyjrzeć się z bliska obyczajom, kulturze i sztuce tych egzotycznych zakątków świata z hawajskiego punktu widzenia, dzięki warsztatom, pokazom tańców, koncertom przygotowanym przez znakomitych gości z kraju „mlekiem kokosowym i miodem z hibiskusa płynącego”: Joshua Lanakila O Ka ’Aina i Ka Pono Mangauil, Hāwane Rios, Deynna Kaʻiulani Honi Pahio i Ruth Aloua, wspieranych przez polskich miłośników kultury hawajskiej, współorganizatorów Aloha Festiwal Polska.
13 -14 czerwca: Oficjalna ceremonia otwarcia festiwalu. Hawajscy goście przypłyną na położoną w pobliżu Mostu Poniatowskiego plażę na tradycyjnej polinezyjskiej łodzi proa. Podczas tych 2 dni będą odbywały się pokazy tańców, filmów i koncerty;

PROGRAM:

SOBOTA, 13 czerwca

11.00 – Ceremonia powitania gości z Hawajów na nadwiślańskiej plaży;
13.00 – Ho’olauna – prezentacja hawajskiej delegacji;
14.00 – ‘Aha ‘Aina – tradycyjna ceremonia dzielenia się pożywieniem;
15.00 – „Hawaii Nei. Opowieść o utraconym królestwie Hawajów” – prezentacja dr Roberta Dula;
17.00 – Kumulipo, Ka wai ke kumu ola, He ali’i ka aina – pokazy etnicznych tańców i pieśni
20.00 – „ALOHA 'AINA /love of land/”– Koncert Hāwane Rios Cena biletu na koncert: 40 zł, w dniu koncertu 50 zł. Bilety do nabycia w kasie muzeum;

NIEDZIELA, 14 czerwca

10.00 – 11.30 – Aloha – warsztaty hawajskie dla najmłodszych; Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat Cena 20 zł; liczba miejsc ograniczona, rezerwacja: tomaszmadej@muzeumazji.pl
12.00 – „Mauna Kea 4205. W królestwie bogów” pokaz filmu i ceremonia poświęcona górze Mauna Kea;
14.00 – „Odnaleźć wyspy na Pacyfiku – magia, sztuka i nauka Szkutników, Toliwagów i Nawigatorów polinezyjskich” – wykład Janusza Ostrowskiego poświęcony nawigacji Polinezyjczyków;
16.00 – 16:40 „I nie było już nikogo – ginąca rasa z Hawajów” pokaz filmu dokumentalnego;
Specjalne podziękowania dla Pacific Islanders in Communication oraz producentki i reżyser filmu dokumentalnego 'Then There Were None’ (I nie było już nikogo – ginąca rasa Hawajów) Elizbeth Kapu’uwailani Lindsey.
18.00 – Mahalo – ceremonia zamknięcia festiwalu.

Goście:

– Joshua Lanakila O Ka’Aina i Ka Pono Mangauil – jest źródłem wiedzy o kulturze i tradycji hawajskiej, cieszy się autorytetem wśród lokalnej społeczności. Piastuje stanowisko dyrektora programowego Native Youth Cultural Exchange – wymiany kulturowej pomiędzy rdzenną młodzieżą hawajską a autochtoniczną ludnością Ameryki Północnej. Jest znanym pieśniarzem, tancerzem hula oraz popularyzatorem powrotu do źródeł, natury oraz tradycyjnego rolnictwa i stylu życia. Jego mottem jest: He ali’i ka’aina, he kauwa ke kanaka – Ziemia jest wodzem, a ludzie jej służą. Lanakila naucza także metod samouzdrawiania bazujących na wiedzy i filozofii przodków: hula (etniczny taniec), oli (etniczny śpiew), ho’oku’u (uwalnianie) i pa’a hana (ciężka praca). Od kilku lat regularnie odwiedza Polskę, aby szerzyć kulturę i język hawajski.

– Hawane Rios – przyszła na świat jako córka kumu hula – nauczycielki etnicznego tańca hula. Jest kompozytorką i piosenkarką młodego pokolenia. Na swoim koncie ma kilka singli, za które zdobyła nagrodę Big Island Music Award. Jest także aktywistką w swojej społeczności. Głęboko wierzy w uzdrawiającą wibrację dźwięku, potęgę świadomości i jednoczącą siłę, którą niesie ze sobą muzyka.

– Ruth Aloua – wychowywała się na zachodnich zboczach Hualālai w Kealakehe na wyspie Hawai‘i. Studiowała na kierunku nauk humanistycznych na wydziale Antropologii Universytetu Hawajskiego w Hilo i na wydziale Archeologii na Uniwersytecie Simon Fraser. Pracuje w swoim zawodzie, a zdobyta wiedza i wykształcenie pozwalają jej eksplorować, wspierać i promować rodzimą kulturę w sprawiedliwy, społecznie odpowiedzialny i pełny szacunku sposób. W swojej praktyce łączy zachodnie dyscypliny naukowe z etnicznym hawajskim spojrzeniem.

– Deynna K. Pahio – od najmłodszych lat wychowywała się w tradycji hawajskiej. Jej pasją jest muzyka, gra na ukulele i bębnach, lecz jej prawdziwym powołaniem jest śpiew. Już jako nastolatka wzięła udział w programie Hawaii’s Brown Bags Youth Talent Show. Występuje w licznych koncertach na Wielkiej Wyspie, a także w USA. Jest aktywną uczestniczką działań lokalnej społeczności.

13 – 14 czerwca
ul. Solec 24

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze