Big Book Festiwal 2015

Big Book Festiwal 2015

W połowie czerwca odbędzie się w Warszawie trzeci Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania. Jego gwiazdami będą świetni autorzy z kilkunastu krajów.

Międzynarodowe wydarzenie będzie w tym roku dłuższe, potrwa trzy dni – od piątku, 12 czerwca do niedzieli, 14 czerwca. W tym czasie odbędzie się 40 spotkań, dyskusji, warsztatów, spacerów, wystaw i akcji. Po raz pierwszy powstanie miasteczko festiwalowe. Teren dawnej fabryki serów SerWar przy ul. Hożej 51, w samym centrum Warszawy, przemieni się w weekendową wytwórnię myśli i rozmów.

Gośćmi specjalnymi trzeciej edycji festiwalu będą znakomici pisarze zagraniczni.

SWIETŁANA ALEKSIJEWICZ – wybitna białoruska reporterka od lat wymieniana wśród głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Stworzyła własny gatunek literacki – opowieść głosów. Niedawno ukazała się jej książka „Czasy Second-hand. Koniec czerwonego człowieka“ o upadku komunizmu w Rosji.

ZADIE SMITH – brytyjska pisarka, ikona współczesnej literatury imigranckiej i literackiej wielokulturowości. W książkach osławiła Londyn, ale teraz mieszka w Nowym Jorku. Jej wizyta towarzyszy polskiej premierze niepublikowanych wcześniej opowiadań z tomu „Lost & Found“.

SOFI OKSANEN – Charyzmatyczna i kontrowersyjna pisarka z Finlandii. Uważana za jeden z najważniejszych głosów młodej europejskiej literatury, tworzy powieści zarazem polityczne i poetyckie. Jej najnowsza książka „Gdy zniknęły gołębie“ ukaże się w Polsce wiosną.

LARS SAABYE CHRISTENSEN – najbardziej uznany powieściopisarz norweski, kandydat noblowski. Jest również autorem poezji i dramatów. W Polsce właśnie ukazały się głośne powieści – „Półbrat“ oraz „Odpływ“.

HANIF KUREISHI – po raz pierwszy w Polsce. Jeden z najmocniej dyskutowanych pisarzy brytyjskich. Ma pakistańskie korzenie, jest autorem zakranizowanej „Intymności“ i kultowej powieści „Budda z przedmieścia“, którą BBC zmieniło w serial z muzyką Davida Bowie. W czerwcu w Polsce ukaże się jego najnowsza książka „Ostatnie słowo“.

WŁADIMIR SOROKIN – autor opowiadań, dramatów, scenariuszy i powieści tłumaczonych na wiele języków. Jeden z najwybitniejszych pisarzy rosyjskich, krytyczny obserwator tamtejszej rzeczywistości. Regularnie wydawany w Polsce, ukazały się m.in. „Lód“, „Kolejka“ i „Curkowy Kreml“.

HERBJØRG WASSMO – po raz pierwszy w Polsce. Norweska powieściopisarka, autorka świetnie przyjętych u nas powieści „Księga Diny“ i „Stulecie“. Mistrzyni długich sag, poświęconych losom kobiet i rodzin. Podczas Big Book Festival odbędzie się premiera jej nowej, autobiograficznej powieści „Te chwile“.

ILJAS CHURI – po raz pierwszy w Polsce. Powieściopisarz libański, jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów Bliskiego Wschodu i pisarzy tworzących w języku arabskim. Napisał kilkanaście powieści i sztuk teatralnych. Niedawno w Polsce ukazała się poświęcona libańskiej wojnie domowej powieść „Jalo“.

SOPHIE HANNAH – współczesna Agata Christie, kontynuatorka świetnej tradycji brytyjskiej powieści kryminalnej. Autorka bestsellerowych „Inicjałów zbrodni“, w których po 40 latach powrócił Hercules Poirot. W tym roku w Polsce ukażą się dwie jej powieści: „Błąd w zeznaniach“ i „Twarzyczka“.

JEET THAYIL – po raz pierwszy w Polsce. Indyjski poeta, muzyk i autor piosenek, którego pierwsza, hipnotyzująca powieść „Narkopolis“ znalazła się w finale nagrody Man Booker. Poetycka opowieść o Bombaju lat 70., palarniach opium, perwersjach i biedzie, a także o przemianie tej wielkiej metropolii ukaże się w Polsce wiosną.

HANS ROSENFELDT – po raz pierwszy w Polsce. Połowa zabójczego literackiego duetu ze Szwecji, stworzonego przez dwóch scenarzystów mających doświadczenie filmowe i dziennikarskie. W 2010 r. rozpoczęli serię powieści kryminalnych, ekranizowanych przez skandynawskie telewizje. W tym roku ukaże się w Polsce ich czwarta powieść „Niemowa“.

Gośćmi trzeciej edycji Big Book Festival będą także autorzy m.in. Anna Janko, Magdalena Tulli, Razia Iqbal, Artur Domosławski, Jakub Żulczyk oraz autorzy niemieccy, goście bloku NA ZACHÓD: Eugen Ruge, Jana Hensel, Tanja Duckers. Jak co roku, oprócz spotkań z autorami odbędą się wykłady, spacery literackie oraz wystawy.

Szczegółowy program na stronie: http://www.bigbookfestival.pl

12 – 14 czerwca
ul. Hoża 51
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze