Bilard indyjski trzy razy w tygodniu za darmo.

Bilard indyjski trzy razy w tygodniu za darmo.

Bezpłatne spotkania z bilardem indyjskim odbywają się trzy razy w tygodniu w Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu (ul. Żelazna 58/62).

W grę zwaną carrom [karom] gra się od około dwustu lat, chociaż gry o podobnych zasadach tylko innych nazwach znane są na świecie od tysięcy lat. Nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi carrom. Większość źródeł wskazuje, że jest to gra indyjska chociaż niektórzy uważają, że gra pochodzi z Chin. Niekiedy korzeni carrom’a doszukuje się w Yemenie, Etiopii, Zimbabwe lub Północnej Afryce. Uważa się, że gra wywodzi się ze snookera. Istnieje wiele odmian tej gry i w różnych częściach świata inaczej się w nią gra. Obecnie gra się w carrom w Azji, Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Miliony graczy jest w Azji, głównie w Indiach, Pakistanie, Bangladeszu, Sri Lance, Malediwach, Nepalu, Malezji, Singapurze, Afganistanie, Zjednoczonych Emiratach, Arabskich, Japonii i Korei. W Europie carrom znany jest w takich państwach jak Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Grecja, Holandia, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria oraz Wielka Brytania.

Ze względu na tak silne rozprzestrzenienie się tej gry zaistniała potrzeba powstania międzynarodowej organizacji ds. carrom’a, jednoczącej wielbicieli z różnych stron świata. Kwestia stworzenia jej, była po raz pierwszy dyskutowana w latach 50tych XX wieku. Międzynarodowa Federacja Carrom (International Carrom Federation) powstała jednak dopiero w październiku 1988 r. Została powołana do życia podczas pierwszego Carrom Kongresu, który odbył się w Madrasie (Chennai) w Indiach, a w którym uczestniczyły delegacje z Indii, Sri Lanki, Malediwów, Malezji , Niemiec oraz Szwajcarii. Ustalone zostały wówczas oficjalne Zasady i Reguły Gry w Carrom. W Europie istnieje Europejska Konfederacja Carrom’a (European Carrom Confederation). Jej podstawowym celem jest promowanie gry oraz koordynowanie działań federacji carrom’a w poszczególnych krajach europejskich. Do jej obowiązków należy również organizacja corocznych turniejów tzw. Euro Cup.

Carrom to ciekawa gra zręcznościowa i ciekawa zabawa, do której zachęcamy.

Spotkania z bilardem indyjskim odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek, w godzinach od 19:00 do 21:00. Wstęp wolny.

Grzybu

Komentarze