Bilet za 250 groszy na 250 lecie teatru publicznego

Bilet za 250 groszy na 250 lecie teatru publicznego

Ponad 100 teatrów w całym kraju zagra 23 maja spektakle w specjalnej cenie 250 groszy (2,5 zł). Wśród nich znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze tytuły ostatnich sezonów.

50 tysięcy widzów z ponad 40 polskich miast zobaczy tego wieczoru przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych polskich oraz zagranicznych twórców – między innymi Krzysztofa Warlikowskiego czy Jacquesa Lassalle’a. A wszystko to w ramach obchodów jubileuszu „250-lecia teatru publicznego w Polsce”.To właśnie 23 maja po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. W ogólnopolskiej akcji, która ma skłonić Polaków do odwiedzania teatru przynajmniej jeden raz w roku, weźmie udział ponad 100 teatrów z 42 polskich miast.

Wszystkie one zagrają spektakle, na które będzie można kupić bilety za symboliczną cenę 250 groszy (2,5 zł). Sprzedaż biletów ruszy              11 maja i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. Wejściówek nie uda się kupić przez internet, co ma zachęcić widzów – przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko – by zwrócili w jego stronę kroki i przekonali się, że nie jest to miejsce tak niedostępne, za jakie często uchodzi.

Część teatrów pokaże tego wieczoru spektakle na wszystkich swoich scenach. Przykładem może być Teatr Narodowy, który zaprosi widzów – tych starszych i młodszych – aż na trzy przedstawienia. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów. A wszystko po to, aby tego dnia do teatrów mogli wybrać się wszyscy ci, którzy naprawdę będą mieli na to ochotę.

W ramach akcji „Bilet za 250 groszy” zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością. Wejściówki za 250 groszy będzie można kupić między innymi na przedstawienia warszawskiego Teatru Muzycznego Roma czy Teatru Komedia.

Widzowie zobaczą również spektakle głośno komentowane i te, które są polską wizytówką międzynarodowych festiwali. Wspomniany Teatr Narodowy chce zaprosić widzów m.in. na „Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego a TR Warszawa oraz Nowy Teatr w Warszawie wystawią „Anioły w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Najwięcej spektakli granych 23 maja za 250 groszy pojawi się właśnie na afiszach w stolicy (ponad 20). Na dwie sceny zaprosi Teatr Studio, który pokaże „Utalentowanego Pana Ripleya” (reż. Radosław Rychcik) i „Oniegina” (reż. Irena Jun). Do Teatru Polskiego wybrać będzie się można na „Króla Leara” (reż. Jacques Lassalle) z Andrzejem Sewerynem w głównej roli, do Teatru Współczesnego na „Hamleta” (reż. Maciej Englert) a do Teatru Ateneum na „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Bogusław Linda).

Pełna lista spektakli, na które będzie można kupić bilety w cenie 250 groszy, zostanie opublikowana na stronie internetowej www.250teatr.pl przed 11 maja.

Akcję „Bilet za 250 groszy” poprzedzi kampania outdoorowa „Przeżyjemy w teatrze” (jej partnerem jest AMS), w ramach której zaprezentowane zostaną rysunki czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy i Andrzeja Wieteszki). Prace będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia.

Wszystkie projekty w ramach obchodów jubileuszu „250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE” – w tym „Bilet za 250 groszy” – finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Sprzedaż biletów od 11 maja w kasach teatrów

23 maja

Wstęp 250 groszy

Źródło: http://www.250teatr.pl/

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze