BZIK_początek

BZIK_początek

18 stycznia 1997 roku w Teatrze Rozmaitości w Warszawie odbyła się premiera debiutanckiego spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik tropikalny”. Dziś TR Warszawa to miejsce, które od 20 lat kreuje nową energię twórczą – przestrzeń debiutów i rozwoju nowych generacji artystów. Rok 2017 będzie nową cezurą w historii TR Warszawa – zakończą się prace nad projektem nowej siedziby teatru na Placu Defilad, a w kolejnych latach rozpocznie się jej budowa. Z okazji 20. rocznicy premiery „Bzika tropikalnego” chcemy przypomnieć historię spektaklu i początków zespołu teatralnego, działającego obecnie pod nazwą TR Warszawa.

W zgodnej opinii krytyków i teatrologów data premiery „Bzika tropikalnego” i „Elektry” Eurypidesa wystawionej przez Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Dramatycznym, stała się cezurą i przełomem w najnowszej historii polskiego teatru, otwarciem na nową estetykę i młodą publiczność. „Bzik tropikalny” stał się także początkiem nowego rozdziału w historii Teatru Rozmaitości. Rok po premierze Jarzyna został dyrektorem artystycznym sceny przy Marszałkowskiej. W chwili, gdy obejmował to stanowisko, był najmłodszym szefem teatru w Polsce, nie skończył jeszcze 30 lat. Pod jego kierunkiem Rozmaitości stały się główną kwaterą młodej generacji twórców, wchodzących na scenę z nową literaturą, tematyką i językiem. Kiedy w 2005 roku „Bzik” schodził z afisza, teatr przy Marszałkowskiej (noszący nową nazwę TR Warszawa) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów teatralnych na świecie.

20 LAT OD PREMIERY SPEKTAKLU
GRZEGORZA JARZYNY „BZIK TROPIKALNY”
FILM – CZYTANIE – ROZMOWA
▼ PROGRAM

godz. 17.00

„Bzik tropikalny”, reż. Grzegorz Horst d’Albertis (TVP S.A., 1999)
pokaz spektaklu telewizyjnego
czas trwania: 54 min

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z udziałem wykonawców i realizatorów oraz premierę monograficznego numeru “Notatnika Teatralnego” poświęconego premierze spektaklu i jej pokłosiu. W numerze m.in. wywiady z twórcami i aktorami, scenariusz spektaklu, teksty przekrojowe na temat „zwrotu styczniowego” i 20 lat działalności TR Warszawa.

godz. 19.00

czytanie sceniczne scenariusza spektaklu Grzegorza Jarzyny „Bzik tropikalny” wg dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza „Mister Price czyli Bzik tropikalny” oraz „Nowe wyzwolenie” z udziałem członków zespołu TR Warszawa i aktorów współpracujących

Wystąpią: Agata Buzek, Grzegorz Hardej, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Marta Malikowska, Rozalia Mierzicka, Justyna Wasilewska, Piotr Żurawski oraz Cezary Kosiński, Maria Maj i Maja Ostaszewska.

reżyseria: Oskar Sadowski (ur. 1994) debiutował spektaklem „Oni” wg Witkacego w Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2016 roku, asystent Krystiana Lupy przy „Wycince”
▼ Bilety:

wstęp wolny
bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie TR Warszawa

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze