Czwarta wycieczka z cyklu „Bemowo, odkryj na nowo”

Czwarta wycieczka z cyklu "Bemowo, odkryj na nowo"

Cykl spacerów składa się z 10 autorskich wycieczek. Oprócz popularnych tematów, jak Osiedle „Przyjaźń” czy Boernerowo, znalazły się w nim wątki dotychczas niezgłębiane i bardzo słabo opracowane, np. lotnisko Bemowo, szwedzkie górki i miasto-ogród Jelonki.
Organizatorzy chcą pokazać, że Bemowo – wbrew obiegowej opinii – to nie tylko nudne blokowiska, lecz także dzielnica, która ma do zaoferowania wiele ciekawych, a wciąż mało znanych miejsc. Macie okazję zapoznać się z historią i dziedzictwem kulturowym Bemowa, zobaczyć charakterystyczne punkty na mapie tej dzielnicy, związane z jej dziejami, zabytkami i tradycją.

Bemowo jest jedną z najmłodszych dzielnic Warszawy, lecz obejmuje teren o bogatej historii, której ślady współtworzą dziś jego tożsamość. W powszechnym wizerunku dominuje jednak obraz blokowisk z wielkiej płyty, które zaczęły powstawać w latach 80. XX w. na terenie zlikwidowanego lotniska wojskowego. Obecnie na dzielnicę składają się osiedla zróżnicowane pod względem architektury, tworzące barwną mozaikę kulturową. Spacery mają przybliżyć tę różnorodność Bemowa, na terenie którego znajdziemy zarówno rosyjskie XIX-wieczne forty, jak i osiedle mieszkaniowe z lat 20. ubiegłego wieku, relikty Transatlantyckiej Radiostacji Nadawczej oraz ślady lotniska wojskowego z lat 1946–1977, domy radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i XIX-wieczny dworek rodziny Schneidrów, a także… ślady pobytu Napoleona! Oprócz interesujących budowli o charakterze dzielnicy decyduje również półdziki las bemowski, ostoja rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
10.05.2015 (niedz.) – Gdzie się podziało miasto-ogród Jelonki?
Zbiórka: godz. 12.00, Plac Kasztelański
Prowadzący: Patrycja Jastrzębska, Michał Szymański

10 maja, godz. 12:00 

Plac Kasztelański

Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze