Darmowe badania w Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28 lipca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Z tej okazji odbędzie się akcja bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV, wraz z happeningiem edukacyjnym. Organizatorem akcji jest Fundacja „Gwiazda Nadziei”. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Koalicja Hepatologiczna. 

W niedzielę (27 lipca), brytyjski autobus piętrowy z połowy lat 60. oznaczony żółtymi kokardkami, będzie bezpłatnie woził ludzi po centrum. W autobusie każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o wirusowym zakażeniu wątroby od lekarza-wirusologa i wolontariuszy.

W poniedziałek (28 lipca), ruszy akcja bezpłatnych badań. Aby wziąć w nich udział należy przyjść do jednej z trzech placówek Laboratorium „Diagnostyka” i poddać się badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Liczba badań jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń. 

Adresy placówek: 
– Ul. Bukowińska 12 – godz. 7:00-14:00 
– Ul. Dwudziestolatków 3 – godz. 7:00-14:00 
– Aleja Prymasa Tysiąclecia 79a – godz. 7:00-14:00 

Z najnowszych wyliczeń polskich ekspertów wynika, że w Polsce z HCV żyje około 200 tysięcy osób, a ok. 85% nie ma pojęcia o swoim zakażeniu. HCV to bardzo groźny wirus, a można już go skutecznie leczyć.

Grzybu

Komentarze