Darmowe badanie w kierunku jaskry

„POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA” to akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA JASKRY. Jest to inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

DLACZEGO WARTO?
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 TYS. OSÓB, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.

KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

GRUPA RYZYKA
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.

1. GDZIE ZNAJDĘ LISTĘ GABINETÓW?
Lista będzie udostępniona 1 marca 2022 r. od godziny 11:00. Prosimy o uważne śledzenie strony i adresów przychodni. (wtedy też zaktualizujemy ten post)
2. ILE KOSZTUJE WIZYTA?
Badania są bezpłatne dla pacjentów, którzy zarejestrowali się na wizytę telefonicznie w terminach wskazanych przez gabinet. Gabinet może zaproponować odpłatnie dodatkowe badania, nieobjęte zakresem usługi badań przesiewowych, w ramach których powinny być przeprowadzone: pomiar ciśnienia i badanie dna oka.
3. KIEDY PRZYJMUJĄ GABINETY?
Akcja bezpłatnych badań jest prowadzona w dniach 6-12 marca 2022 r. Dokładne terminy wizyt są indywidualnie ustalane przez każdą placówkę. Aby sprawdzić godziny przyjęć, znajdź gabinet w Twojej okolicy i zobacz, w jakich godzinach przyjmuje. Następnie zarezerwuj wizytę telefonicznie.

AKCJA „POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA” 2021 W LICZBACH
78 Zarejestrowanych GABINETÓW
40 MIAST na terenie całej Polski
15 WOJEWÓDZTW
3080 Dostępnych miejsc dla PACJENTÓW

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze