Dni otwarte w Kancelarii Premiera 2015

Dni otwarte w Kancelarii Premiera 2015

Chcesz zobaczyć, gdzie pracuje premier? Organizatorzy zapraszają w odwiedziny! Siedzibę będzie można zwiedzać podczas Dni Otwartych:

Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia „A”. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach.
Jakie atrakcje czekają na gości Kancelarii Premiera

Wystawa „Polska OdNowa“
Wystawa „Polska OdNowa” przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.
Wystawa podzielona jest na trzy części.

Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” koalicji parlamentarnej. Ekspozycja nawiązuje też do wydarzeń z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poczuć się jak premier przemawiający w Sejmie – jeden z elementów ekspozycji będzie bowiem przypominał mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej:
samorządności,
przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw),
samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego).

Pozytywne zmiany, jakie dokonały się w Polsce przez ostatnie 25 lat nie są jedynie wynikiem działalności polityków, ale przejawem zdolności i energii wszystkich obywateli.

Zobacz gdzie urzędował premier Mazowiecki
W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas Dni Otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Kino – Kronika Filmowa
Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem. To niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Atrakcje dla małych i dużych
Podczas Dni Otwartych nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in.:
malowanie wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności. Ilustrowana mapa przedstawia historię Polski po roku 1989. Została przygotowana przez znanych ilustratorów Aleksandrę i Daniela Mizielińskich: małżeństwo i duet grafików, autorów znanych na całym świecie książek dla dzieci;
możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia;
nagrody dla najmłodszych;
upominki dla wszystkich naszych gości.

28 września, godz. 11:00 – 17:00
Al. Ujazdowskie 1/3
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze