Dyniowe Halloween w warszawskim Zoo

Warszawski ogród zoologiczny zaprasza w niedzielę, 29 października, na „Dyniowe Halloween”. Na polanie piknikowej, przy placu zabaw, w godz. 13.00-16.00 stanie namiot, gdzie m.in. będzie można wziąć udział w konkursach na najstraszniejsze przebranie oraz najpiękniejszą dyniową rzeźbę.

To będzie Halloween na miarę ZOO. W znacznej części odnosić się będzie do… wymarłych gatunków zwierząt. Chociaż wymieranie gatunków jest procesem naturalnym na Ziemi, to jednak jego tempo nie jest stałe. Czasami przybiera postać masowej katastrofy. W historii dziejów życia opisano 5 takich zjawisk. Niektórzy naukowcy utrzymują, że obecnie mamy szóstą katastrofę, bowiem od kilkuset lat, na skutek działalności człowieka, obserwujemy wzmożone (niemal tysiąckrotnie!) tempo wymierania gatunków. Dla wielu wymarłych na wolności gatunków ogrody zoologiczne są przystanią, gdzie mają one szansę przeczekać trudne czasy i wrócić w dogodniejszym momencie do natury. M.in. takie informacje i ciekawostki będzie można poznać podczas wydarzenia. Oczywiście edukacja odbywać się będzie poprzez zabawę dlatego przewidziano wiele atrakcji, m.in.

godz. 13.00-15.00 – dyniowe rzeźby pod okiem artysty, konkursy, zajęcia artystyczne
godz. 14.00 – konkurs na najstraszniejsze przebranie
godz. 14.30 – wycieczka do pawilonu bezkręgowców
godz.15.00 – konkurs na najpiękniejszą dyniowa rzeźbę
godz. 15.30 – karmienie słoni i nosorożców dyniowymi dziełami
Każdy, kto przyjdzie w tym dniu do zoo przebrany w strój halloweenowy otrzyma kupon na bezpłatną porcję zupy dyniowej w restauracji Tembo.

W trakcie imprezy będzie można upiec na ognisku ziemniaczki i jabłka oraz posilić się zupą dyniową w Tembo.

Kawiarnia ZOOfika, która ma swój namiot obok fontanny, w pobliżu polany pikinikowej przygotowała jeszcze więcej atrakcji – m.in.: straaaaszne malowidła na buźkach (płatne – 9 zł), przebieranie zwierzaków w halloweenowe stroje – przerażające magnesy na lodówkę (płatne – 10 zł). Każdy uczestnik warsztatu dodatkowo będzie mógł stworzyć swój nietoperzowy upominek od wydawnictwa Tashka (bezpłatnie).

Rozwój cywilizacji ludzkiej sprawił, że od kilkuset lat obserwujemy wzmożone tempo wymierania gatunków. Nie było ono tak silne od 66 mln lat, czyli od czasu wyginięcia dinozaurów, w okresie kredowym. W ciągu ostatnich 500 lat z powierzchni Ziemi zniknęło 80 gatunków ssaków i 140 gatunków ptaków. W najgorszej sytuacji są płazy. Tylko przez ostatnie 40 lat wymarło ponad 100 gatunków, a prawie 50% jest obecnie zagrożonych wyginięciem.

Jakie są przyczyny masowego wymierania gatunków?
W ogrodach zoologicznych żyje kilka gatunków zwierząt, które obecnie uznane są za wymarłe na wolności. Warszawskie zoo od lat odnosi sukcesy w hodowli oryksów szablorogich oraz gołębiaków kasztanowatych. Oba gatunki uznano za wymarłe w naturze. Od niedawna podejmowane są próby ich reintrodukcji.

Grzybu

Komentarze