Dzień Ziemi w Dzielnicy Wisła

Wielkie sprzątanie nad Wisłą odbędzie się w sobotę 22 kwietnia. Tylko do najbliższego piątku – 14 kwietnia – chętni mogą rejestrować się do wspólnej akcji Operacji Czysta Rzeka. Do wiosennych porządków zachęcają też inne organizacje.

22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto ma ponad 50-letnią tradycję. W 2009 r. zostało ustanowione przez ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Odbywa się wtedy wiele akcji, których celem jest promowanie proekologicznych postaw.

Jednocześnie, w tym dniu w 190 krajach na całym świecie świętuje się World Clean-Up Day(otwiera się w nowej karcie) – Sprzątanie Świata. Ta inicjatywa została zapoczątkowana w 2008 r. w Estonii, kiedy po raz pierwszy zebrało się 50 tys. osób, aby przez 5 godzin sprzątać śmieci na terenie całego kraju. Od tamtej pory projekt rósł, dołączały do niego kolejne państwa i stowarzyszenia. Od pięciu lat wolontariusze dbają również o warszawskie brzegi Wisły.

Dołącz nad Wisłą

Dzielnica Wisła zaprasza w tym dniu do włączenia się w akcję wspólnego sprzątania nad rzeką razem z Operacją Czysta Rzeka (link do wydarzenia na FB)(otwiera się w nowej karcie). To największa akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce. Inicjatywa działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2 tys. wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci.

Akcja odbędzie się wzdłuż całego warszawskiego odcinka Wisły, ale odcinek od Pawilonu Edukacyjnego Kamień do Plaży ZOO (Rusałka) przejmą wolontariusze Zarządu Zieleni m.st. Warszawy w ramach Drużyny Dzielnica Wisła(otwiera się w nowej karcie). Początek akcji 22 kwietnia o godz. 12:00 przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień (miejsce zbiórki). Po sprzątaniu organizatorzy zapraszają do pełnego atrakcji Miasteczka Operacji Czysta Rzeka pod Pawilonem Edukacyjnym Kamień.

Zainteresowani do 14 kwietnia muszą zarejestrować się pod linkiem(otwiera się w nowej karcie).

Każdy zarejestrowany wolontariusz otrzyma worki, rękawiczki do sprzątania, a także upominek. Można wybrać pamiątkową koszulkę dla siebie – albo prezent dla planety: zasadzenie drzewa w imieniu wolontariusza. Dzielnica Wisła od lat propaguje aktywne postawy na rzecz warszawskiego odcinka Wisły. W tym roku zaczęliśmy już w marcu i mamy zamiar z zaangażowaniem dbać o ulubioną przestrzeń mieszkanek i mieszkańców Warszawy – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.

Kultura i sztuka w służbie przyrodzie

Na prawdziwe oklaski zasługuje Śródmiejski Dom Kultury(otwiera się w nowej karcie), który akcję sprzątania zapoczątkował już w ubiegłym miesiącu. W związku z finałem Festiwalu NiedalEKO, którego głównym tematem była woda, miasto zachęca wszystkich do dołączenia do wspólnego projektu: „Niechciane dziedzictwo(otwiera się w nowej karcie)”. Był to początek akcji zbierania śmieci, która zostanie zakończona w Dniu Rzeki – 24 września.

Już w piątek 21 kwietnia, w ramach inicjatywy ONE DAY FOR CHANGE, na bulwarze Pattona ruszy Akcja Hydrostacja zorganizowana przez Dzielnicę Wisła wraz z zaangażowanymi pracownikami warszawskich firm. W jednym ze szklanych kubików nad Wisłą pojawi się specjalna żywa instalacja. Podczas akcji przestrzeń zostanie obsadzona różnymi sadzonkami, których rozwój będzie można śledzić na bieżąco. Ale to nie wszystko – wraz z wzrastaniem sadzonek instalacja zmieni się w prawdziwą Hydrostację, dzięki której będzie można na żywo posłuchać nie tylko tworzonej przez rośliny muzyki, ale również… audycji radiowych. Cały projekt ma na celu nie tylko edukację dotyczącą konieczności oszczędzania wody i odpowiedniego dbania o nią w ramach promowania upraw hydroponicznych, ale również przybliżenie różnego rodzaju działań skupionych wokół zrównoważonej konsumpcji, jakie może podjąć każdy z nas. Przewidziano też warsztaty z kompostowania i sadzenia.

Dodatkowo, w piątek 21 kwietnia od godz. 13:00 do 17:00, w cyrkularnym hubie na bulwarze Pattona przeprowadzone zostaną działania edukacyjno-warsztatowe „Nie ma odpadów. Są surowce”. Podczas spotkania fusy z kawy zostaną wykorzystane jako nawóz, a papier z recyclingu przekształcony w doniczki. Tak przygotowane sadzonki z ziołami będą rozdawane uczestnikom warsztatów i spacerowiczom, tak by dalej rosły w ich domach. Akcja udowodni, że coraz częściej polskie firmy i przedsiębiorstwa w sposób odpowiedzialny podchodzą do kwestii ekologii i odpadów. W akcji będzie uczestniczyło 40 wolontariuszek i wolontariuszy.

Grzybu

Komentarze