DZIKIE MUSICALE – KINO LETNIE przed Zamkiem Ujazdowskim

DZIKIE MUSICALE - KINO LETNIE przed Zamkiem Ujazdowskim

KINO.LATO 2015! W sobotnie wieczory lipca i sierpnia do Zamku Ujazdowskiego powróci duch midnight movies – nocnych pokazów kultowych filmów. Tym razem stawiamy na musicale, ale rozumiemy ten gatunek szeroko.

Tylko tu na sensach pod chmurką Christopher Lee stanie na czele demonicznego, ale rozśpiewanego kultu, a z kosmicznej transseksualnej Transylwanii przybędzie doktor Frank N. Furter. Gangsterzy będą tańczyć w Tollywoodzie albo bujać się w rytmie reggae w „Nierównej walce”. Powróci także śpiewająca krwiożercza roślina.

Start po zmroku (lipiec 22:00, sierpień 21:30). Seanse bezpłatne!

Najbliższe pokazy:

25.07, 22:00,
„Cały ten zgiełk” (All that jazz), reż. Bob Fosse, USA 1979

Roy Scheider to tym razem nie detektyw, nie kardynał albo ratownik, ale charyzmatyczny choreograf i reżyser-alkoholik, który przed ostatnim występem na scenie życia, przeprowadza rachunek sumienia. Musicalowa autobiografia Boba Fosse’a, legendy amerykańskiego show biznesu to arcydzieło montażu i choreografii, a zarazem jeden z najbardziej osobistych filmów w historii.

1.08, „Wojownik” (Pokiri), reż. Puri Jagannath, Indie 2006
Wojownik to jeden z największych hitów Tollywood – indyjskiej kinematografii z Kalkuty i regionów języka telugu. To Bollywood połączone z filmami Tarantino. W Wojowniku światem rządzi przemoc, a krew pojawia się równie często jak muzyka, taniec oraz Mahesh Babu, największa gwiazda Tollywood. Aktor wciela się w bezwzględnego kryminalistę, który działa poza wszelkimi układami mafijnymi. Złoczyńcy zazdrością mu urody, siły i absolutnej niezależności, którą jednak udaje mu się utrzymać tylko do momentu spotkania z piękną Sruthi…

8.08, „Kult” (The wicker man), reż. Robin Hardy, Wielka Brytania 1973
„Obywatel Kane” horroru, thriller egzystencjalny, jeden z najlepszych filmów brytyjskich wszech czasów. Nie jest to musical, ale najważniejszym środkiem budującym napięcie (nie licząc Christophera Lee w swojej, jak sam twierdził, najlepszej roli) są szkockie utwory folkowe, spajające tę opowieść o religii i poszukiwaniu prawdy. Losy tego dzieła są równie niezwykłe i tajemnicze jak jego klimat i fabuła. Co jakiś czas odnajdowano nowe fragmenty filmu, dlatego Kult przez lata funkcjonował w kilku wersjach – dopiero w 2013 roku powstała ta ostateczna.

15.08, „Upiór z raju” (Phantom of the paradise), reż. Brian De Palma, USA 1974
Mieszanka „Upiora w operze”, „Fausta” i „Portretu Doriana Greya” w rockowym sosie. Film w karierze reżysera często pomijany, choć to jeden z najbardziej oryginalnych obrazów Briana de Palmy, pokazujący bardziej rozrywkową, eksperymentalną, chociaż nie pozbawioną dramatu i okrucieństwa twórczość autora „Nietykalnych”.

22.08, „Nierówna walka” (The hardey They Come), reż. Perry Henzell, Jamajka 1973
Pierwszy fabularny film z Jamajki, który rozpoczął światowy boom na muzykę reggae. „Nierówna walka” to specyficzne kino gangsterskie: historia kariery i upadku młodego muzyka-przestępcy o dobrym sercu, lecz zbyt dużych ambicjach. Półamatorskie środki nie zaszkodziły filmowi – odniósł on ogromny sukces po tym, jak amerykańskie kina grały go na słynnych pokazach o północy. Publiczność doceniła niezwykłą szczerość i energię płynącą z filmu. Energię reggae.

29.08, „The Rocky Horror Picture Show”, reż. Jim Sharman, Wielka Brytania, USA 1975
Jeśli jakiś film zasługuje na miano naprawdę kultowego, to właśnie ten klasyk nocnych pokazów. Orgia glamu, kiczu i szczerej miłości do kina w rytmie genialnych piosenek. Do tego trzydziestoletnia Susan Sarandon w przełomowej dla jej kariery roli. Opowieść o parze zagubionej w zamku szalonego naukowca od lat cieszy się niesłabnącym uwielbieniem fanów.

Pokazy odbędą się w żółtym pawilonie przed Zamkiem Ujazdowskim, w razie złej pogody przenosimy je do sali kinowej.
Repertuar może ulec zmianie.

25 lipca, godz. 22:00
Park Ujazdowski
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze