Festiwal Polskie Tango 2017

Festiwal Polskie Tango 2017

Już 24 października rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Polskie Tango. W programie: warsztaty tanga, pokaz, koncert i spotkanie o fenomenie polskiego tanga. Przyjdź i poczuj magię jednego z najpopularniejszych tańców dwudziestolecia międzywojennego!

Na początku dwudziestego wieku zniewalające i pełne egzotycznych figur tango dotarło na ziemie polskie. Jeszcze przed I wojną światową delikatnie zakradało się do serc Warszawiaków, by po odzyskaniu niepodległości przez Polskę podbić i zakochać w sobie mieszkańców stolicy. Mieczysław Fogg wspominał: „Tanga były najważniejsze, wytwórnie płytowe chciały tang, dyrektorzy teatrów chcieli tang, reżyserzy rewii chcieli tang, publiczność chciała tang – więc tanga powstawały”*.

O popularności i fenomenie tanga na deskach kabaretów międzywojennych opowie w Domu Spotkań z Historią wybitna znawczyni tego okresu, teatrolog i archiwistka Anna Mieszkowska – to wszystko w trakcie spotkania „Tango i kabarety międzywojnia”.

„W złotej epoce polskiego tanga słuchano po jednej i drugiej stronie Wisły – zarówno w modnych kawiarniach i restauracjach, takich jak Adria, jak i w repertuarach kapel podwórkowych z Woli, Czerniakowa czy Pragi. Dlatego w tegorocznej edycji chcieliśmy zaprosić uczestników na koncert polskich tang odwołujących się do folkloru miasta w wykonaniu grupy Warszawiaki – Trupa Teatralna” – mówi Sylwia Rubin-Krukowska z Fundacji Kulturo.

Bez wątpienia koncert będzie wyjątkową atrakcją dla wielbicieli szemranych klimatów i folkloru miejskiego. W repertuarze Warszawiaków usłyszymy repertuar ulicznych zawadiaków, znane szlagiery i mniej znane utwory przedwojennej Warszawy w aranżacji pełnej gwary warszawskiej i cwaniackiego humoru.

Chętni będą też mogli postawić swoje pierwsze tangowe kroki na parkiecie. W trakcie festiwalu przewidziane są aż cztery, bezpłatne warsztaty tanga. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich zainteresowanych – młodzież, dorosłych, seniorów. Lekcje będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na warsztaty taneczne obowiązuje rezerwacja miejsc (kontakt@polskietango.pl).

*Cytat pochodzi z książki Dariusza Michalskiego „Poletko Pana Fogga”.

PROGRAM:
24.10 (wtorek), 20:00 koncert tang polskich / Warszawiaki – Trupa Teatralna,Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

25.10 (środa), 18:00 „Tango i kabarety międzywojnia” – spotkanie z Anną Mieszkowską, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

26.10 (czwartek), warsztaty tanga (I grupa – 18:00, II – grupa 19:15),
państwomiasto, ul. Andersa 29

27.10 (piątek), warsztaty tanga (I grupa – 18:00, II grupa – 19:15),
Centrum Kreatywności Targowa, Ul. Targowa 56

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

„Materiał dostępny na licencji CC BY-NC-SA 4.0”.

WSTĘP WOLNY
Więcej informacji: www.polskietango.pl

Grzybu

Komentarze