Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich

Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich

Koncerty Orientalne, w tym tradycyjna, chińska muzyka „nanguan” oraz jubileuszowy, autorski spektakl „Z mroku” Leszka Mądzika to najciekawsze wydarzenia rozpoczynającego się 2 sierpnia Festiwalu Światła.

Goście Łazienek Królewskich będą mogli nie tylko podróżować z muzyką przez 5000 lat chińskiej cywilizacji, ale również podziwiać nastrojowo rozświetlony lampionami Ogród Chiński.

Kultura Dalekiego Wschodu jest tematem Festiwalu Światła, którego program zaplanowała Anna Krysztofiak – multiinstrumentalistka oraz jedna z dwojga Europejczyków na świecie grających tradycyjną muzykę chińską nanguan i jedyna taka osoba w Europie. Inauguracyjny koncert Festiwalu Światła „Wędrówki baroku: do Chin poprzez kontynenty” odbędzie się 2 sierpnia o godz. 19 w Amfiteatrze. Anna Krysztofiak wraz z zespołem zaprezentują utwory m.in. z Meksyku, Peru, Argentyny, Anglii, Polski, Włoch i Chin.

Biorąc pod uwagę rozpiętość pojęcia „chinoiserie” w dawnych wiekach, zaprezentowane utwory dotykać będą różnych jego aspektów. Podążać będziemy śladami podróży kompozytorów z Zachodu na Wschód. Ostatnim drogowskazem stanie się dla nas utwór „Widzieliśmy gwiazdę na Wschodzie”, po którym zabrzmi chiński utwór dawny, będący zwiastunem tego co nadejdzie w kolejnych koncertach festiwalu – mówi artystka.

Wszystkich gości organizatorzy zapraszają do spacerów po Ogrodzie Chińskim, który wieczorami do końca sierpnia będzie rozświetlony blaskiem lampionów.

Program na 9 sierpnia:

13.30 – Występ Opery Pekińskiej w aranżacji Li Qikun, profesora z Uniwersytetu Technologii w Chinach
i Dyrektora w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

13.30 – Koncert na pipie w wykonaniu Li Qingyi, Altana

14.00 – Pokaz origami w wykonaniu Lin Yu z Uniwersytetu Harbin Normal w Chinach, wolontariusza w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

14.00 – Pokaz kaligrafii w wykonaniu Liu Jianli z Uniwersytetu Języka i Kultury w Pekinie, wolontariusza w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

14.30 – Występ Opery Pekińskiej w aranżacji Li Qikun, profesora z Uniwersytetu Technologii w Chinach
i Dyrektora w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

14.30 – Koncert na pipie w wykonaniu Li Qingyi, Altana

15.00 – Pokaz origami w wykonaniu Lin Yu z Uniwersytetu Harbin Normal w Chinach, wolontariusza w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

15.00 – Pokaz kaligrafii w wykonaniu Liu Jianli z Uniwersytetu Języka i Kultury w Pekinie, wolontariusza
w Instytucie Konfucjusza Akademii Finansów i Biznesu Vistula, Pawilon

19.00 – Koncert „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe” w wykonaniu Anny Śliwy i Anny Krysztofiak, Pawilon

Koncert „Instrumentów osobliwych wyspy szczęśliwe” to m.in. dawna chińska muzyka nanguan, a także dźwięki cytry guqin. Nanguan jest niezwykle eleganckim, dystyngowanym stylem muzyki pochodzącej z najbardziej olśniewającego niegdyś portu Chin, Quanzhou. „Miasto Świateł” – jak nazywa je Jakub z Ankony, gościło wielu znakomitych podróżników, wśród nich Marco Polo i Ibn Battutę. Jest niemal pewne, że odwiedzając miasto w złotej erze jego rozkwitu, żeglarze ci odpoczywali przy dźwiękach nanguan. Kunsztowna melizmatyka pieśni nanguan, przywodzi na gruncie europejskim skojarzenia z muzyką Hildegardy z Bingen. Oba style muzyczne występowały w tym samym czasie, w odległych od siebie miejscach.

9 sierpnia, godz. 13:30
Łazienki Królewskie
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze