Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich

Festiwal Światła w Łazienkach Królewskich
fot. Łazienki Królewskie

Koncert w Ogrodzie Chińskim, podczas którego wybrzmią jazzowe utwory Przemysława Strączka w chińskich aranżacjach, warsztaty poświęcone kulturze Państwa Środka oraz spacery szlakiem „chinoiserie” – to główne atrakcje tegorocznego Festiwalu Światła, który w sierpniu odbywać się będzie w Łazienkach Królewskich.

Festiwal Światła rozpocznie się 4 sierpnia. Tego dnia, po zapadnięciu zmroku, Aleję Chińską i Ogród Chiński rozświetlą dziesiątki czerwonych lampionów. Iluminacja zdobić będzie ogrody Łazienek Królewskich do 31 sierpnia. W tym czasie będą one otwarte do godz. 23.00, tak by goście mogli spacerować wieczorami nastrojowo oświetlonymi alejami.

Główną atrakcją Festiwalu Światła będzie koncert „Jazz w pięciu smakach”, który 6 sierpnia o godz. 18.00 rozpocznie się w Ogrodzie Chińskim. Wystąpi zespół Asian Strings Collective w polsko-chińskim składzie: Przemysław Strączek (gitary), Weiling Fang (erhu), Anna Krysztofiak (guzheng), Michał Kapczuk (kontrabas). Program koncertu obejmuje utwory polskiego jazzmana Przemysława Strączka, zaprezentowane wiosną 2015 r. w Singapurze. Usłyszymy jazzowe kompozycje, zabarwione orientalnym brzmieniem tradycyjnych instrumentów z Państwa Środka. Dopełnieniem będą utwory na chiński guzheng w wykonaniu Anny Krysztofiak.

6 sierpnia w Ogrodzie Chińskim odbędą się również warsztaty poświęcone kulturze Państwa Środka. O godz. 11.00 podczas zajęć „Lekcja muzyki chińskiej” poznać można będzie orientalne instrumenty (erhu, zhonghu, guzheng, hulusi, yueqin, yehu, xiao) i brzmienie chińskiej muzyki – od melodii ludowych poprzez klasyczne standardy aż po utwory rozrywkowe.
Drugi warsztat „Tajemnice chińskiego czajniczka” (godz. 13.00) poświęcony będzie ceremonii parzenia herbaty, zwanej gongfu cha. Uczestnicy zajęć poznają utensylia herbaciane i wspólnie napiją się wyjątkowego napoju. Losowo wybrana osoba spróbuje też samodzielnie zaparzyć herbatę. Oba warsztaty poprowadzi artystka Anna Krysztofiak, która jako multiinstrumentalistka gra na klawesynie, organach i violi da gamba oraz szeregu instrumentów chińskich i japońskich.

Podczas Festiwalu Światła może będzie również wziąć udział w spacerach po Ogrodzie Chińskim, połączonych z oglądaniem „chinoiserii” (przedmiotów w stylu chińskim) w obiektach Łazienek Królewskich. Zwiedzanie odbywać się będzie w piątki i soboty – 4, 5, 11, 12, 18, 19, 25 i 26 sierpnia. Start o godz. 18.00 przy Pałacu Myślewickim. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja, gdyż liczba miejsc jest ograniczona; e-mail: rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl, telefon: (+48) 22 50 60 028.

Łazienki Królewskie organizują Festiwal Światła od 2012 r. To część międzynarodowego projektu „Ogrody Światła”, którego celem jest promocja wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów z całego świata. Współpracuje przy nim sześć rezydencji. Poza Muzeum Łazienki Królewskie są to: Park Księcia Pücklera w Bad Muskau (Niemcy), Zamek w Lunéville (Francja), Muzeum Carskie Sioło w Sankt Petersburgu (Rosja), Rezydencja Księcia Gonga w Pekinie (Chiny) oraz Zamek Frederiksborg Hillerød (Dania).

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze