„KOBIETY i duch wolności” to kolejny projekt z cyklu „KOBIETY” realizowany przez choreografkę i tancerkę Paulinę Święcańską. Łączy on taniec i performance, w którym działanie artystyczne staje się pretekstem do poznawania siebie i samorozwoju.
Proces warsztatowy skoncentrowany był na technikach improwizacyjnych i możliwości ich wykorzystania w pracy artystycznej i rozwojowej z kobietami. Projekt był otwarty dla wszystkich zainteresowanych kobiet, bez względu na dotychczasowe doświadczenie taneczne/sceniczne.
Przewodnim motywem projektu jest temat wolności – z jednej strony nawiązujący do wizerunku kobiet kreowanego w sztuce i kulturze masowej, z drugiej dający przestrzeń na osobiste poszukiwania i refleksje o obecności kobiet we współczesnym świecie. Inspiracją zarówno do tytułu jak również do całego spektaklu jest patronka festiwalu PERSONA na rok 2022 Maria Janion i jej książka Kobiety i duch inności (1996). Jak sama autorka twierdzi romantyzm, który reprezentowała to przede wszystkim afirmacja swobody i wolności w każdym jej wymiarze. Podczas warsztatów i przygotowań do spektaklu właśnie o wolności chcemy porozmawiać z widzami w sposób artystyczny, kreatywny i współczesny. Czym ona jest dzisiaj dla kobiet w różnym wieku z różnymi doświadczeniami i poglądami na temat samej siebie.
Podczas spektaklu niezwykłe kobiety w abstrakcyjny sposób opowiedzą swoje prawdziwe historie, skonfrontują się ze swoimi marzeniami i lękami, zamanifestują „wolność”.
Opanowane, czujne, precyzyjne, odjechane, świadome siebie i dzikie.
Śpiewają, tańczą, krzyczą, tworzą ład materii i totalnie dekonstruują.
W kręgu, w wirze, w ciągłej zmianie zobaczycie wielość kobiecych wizerunków.
///
Warsztaty taneczne, reżyseria i choreografia: Paulina Święcańska
Scenografia i oświatlenie: Romuald Woźniak
Kreacja postaci: Chmielewska Grażyna, Cholewińska Grażyna, Dańska Katarzyna, Drabik Joanna, Góral Wioletta, Jakubiak Lidia, Kwiecień Agnieszka, Mirchuk Oxana , Motyl Agnieszka , Papiernik Beata, Rolka Magdalena, Rostkowska Magdalena, Sędzikowska Klaudia, Staśkiewicz Monika, Suska Milena, Szypiłow Nadia, Wierzchołowska Beata, Wojewódzka Elżbieta, Zagórowska Viorika
Wsparcie wokalne: Anna Szyszka
Wsparcie SM: Viorika Zagórowska

Dokumentacja fotograficzna: Marta Ankiersztejn

Dokumentacja video: Paweł Głogowski
Data realizacji projektu: 24.03-09.06.2022
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja III
Kuratorka SCENY CST: Katarzyna Stefanowicz
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM
Współfinansowanie m.st. Warszawa
____________________________________________

Dostępność: m.in. pętla indukcyjna, tłumaczenia na PJM, napisy – szczegóły na stronie mik.waw.pl.

Partnerzy: Fundacja Marii Janion, Archiwum Kobiet, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Fundacja Artystyczna PERFORM.
Wstęp bezpłatny poza koncertami.

Wejściówki oraz bilety na koncerty w cenie 30 zł dostępne w Kasie MIK lub na bilety.mik.waw.pl
Elektoralna 12, 00-139 Warszawa, Polska
Postawiłem sobie za cel pokazanie pozytywnej strony Warszawy. Jestem aktywnym jej mieszkańcem w sferze artystycznej. Wszystkie posty, które wrzucam są subiektywne - to po prostu wydarzenia, na które chciałbym iść, oraz informacje które uważam za istotne. Jeśli masz jakieś pytania, to zachęcam do kontaktu.
Komentarze