Filmowe (ob)sesje w Kinie Praha – spotkanie 24.03

Filmowe (ob)sesje w Kinie Praha

Kino Praha i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej zapraszają na spotkania z filmem psychologicznym w ramach nowego cyklu pt. „Filmowe (ob)sesje”. Seanse będą odbywać się raz w miesiącu w Kinie Praha. Po każdej projekcji widzowie spotkają się z ekspertami z SWPS – psychologami i kulturoznawcami, z którymi będą mogli dyskutować o złożonych problemach poruszanych w filmach. Bilety już w sprzedaży!

„Filmowe (ob)sesje” to cykl spotkań, podczas których w wybrany wtorek każdego miesiąca zaprezentowane zostaną filmy o tematyce psychologicznej. Celem projektu jest przybliżenie widzom problemów i zaburzeń natury psychologicznej oraz obalenie mitów i stereotypów z nimi związanych. Podczas dyskusji z ekspertami z SWPS będziemy starali się przeanalizować postępowania osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami oraz trudnymi relacjami w rodzinie. Podczas naszych sesji, filmowa fikcja będzie platformą do rozmowy na wiele społecznie ważnych tematów, na które nie zawsze jest czas w codziennych rozmowach wśród przyjaciół i o których nie myślimy, dopóki bezpośrednio nie dotyczą nas lub naszych bliskich.

Program „Filmowe (ob)sesje” łączy klasykę kina amerykańskiego oraz nagradzane na festiwalach filmy europejskie, wobec tego cykl będzie ciekawy nie tylko dla osób o zainteresowaniach psychologicznych, ale także dla kinomanów, ceniących sobie wybitne kino ze znakomitą grą aktorską oraz intrygujące debiuty reżyserskie.

W ramach cyklu „Filmowe (ob)sesje” będzie można zobaczyć m.in. „Lśnienie”, „Polowanie” czy „Lęk wysokości”.

PROGRAM: „Filmowe (ob)sesje”
Wybrany wtorek, godz. 20.00
Ceny biletów:
20 zł – normalny
17 zł – ulgowy

24 marca, godz.20.00
„Fanatyk”, reż. Henry Bean
Danny (Ryan Gosling) pochodzi z żydowskiej rodziny, ale w pewnym momencie wyrzeka się swoich korzeni i buntuje się przeciwko Bogu, który według niego jest tyranem. Chłopak goli się na łyso i przyłącza się do grupy neonazistów, wśród których wyróżnia się nie tylko inteligencją lecz również skłonnością do przemocy, nawołując do eksterminacji Żydów. Co prowadzi Danny’ego do tak drastycznej zmiany poglądów? Czym jest zagubienie religijne? Skąd bierze się okrucieństwo i nienawiść wobec innych?

21 kwietnia, godz.20.00
„Pod mocnym aniołem”, reż. Wojciech Smarzowski
Jerzy (Robert Więckiewicz) to pisarz i alkoholik. Kiedy zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska), postanawia walczyć z nałogiem i zdaje się, że wierzy, iż naprawdę może z niego wyjść. Ląduje na odwyku, gdzie poznaje innych alkoholików i ich historie. Po leczeniu powraca do baru „Pod mocnym aniołem” niczym bumerang. Ile razy Jerzy będzie musiał przejść odwyk? Jak upadlający może być nałóg i czy w życiu alkoholika jest szansa na happy end?

19 maja, godz.20.00
„Sztuka płakania”, reż. Peter Schønau Fog
Świat w filmie pokazany jest z perspektywy 11-letniego Allana (Jannik Lorenzen), który chciałby szczęścia dla swoich bliskich. Najbardziej martwi się o swojego ojca (Jesper Asholt), którego płacz często słychać w ich domu. Allan namawia siostrę, by pocieszała ojca swoimi tajemniczymi metodami. Jak zmierzyć się z problemem molestowania seksualnego? Czy toksyczne relacje w rodzinie da się naprawić? Jak wyglądają zaburzenia w roli rodzica i dziecka? Kto jest winny i dlaczego wszyscy ponoszą konsekwencje?

23 czerwca, godz.20.00
„Kieł”, reż. Giorgos Lanthimos
Rodzice wraz z trójką dzieci mieszkają w domu na obrzeżach miasta. Dom otoczony jest wysokim płotem i nikt prócz ojca (Christos Stergioglou) nie ma prawa wychodzić poza teren posiadłości. Dorosłe dzieci żyją pozbawione kontaktu ze światem zewnętrznym. Pod wpływem filmu przemyconego do ich domu przez znajomą, rodzeństwo zaczyna podejrzewać, że rzeczywistość za murem różni się od tej, którą pokazują im rodzice. W „laboratoryjnych” warunkach reżyser umieszcza metaforyczną historię ze społeczno-politycznym przesłaniem o niebezpieczeństwach związanych z odcięciem się od świata.

*Program cyklu „Filmowe (ob)sesje” może ulec zmianie.

Spotkania poprowadzi Piotr Szygalski – dziennikarz portalu „Kulisy Kultury”, przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował też m.in. z „Machiną”, „Maximem” i „Playboyem”. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TVP: „Ulice Kultury”, „Dzięki Bogu już piątek”, „Kulturalni” i „Wstęp Wolny”.

INFORMACJA:
Kasa Kina Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
tel. 22 343 03 10

Grzybu

Komentarze