Filmowe Wtorki z Kinoteką 2022

Kinoteka na placu Defilad to projekt składający się z 12 pokazów filmowych, który ma zaprezentować bogactwo i różnorodność największego niezależnego kina w Warszawie. Będzie to panorama najlepszych tytułów ostatnich miesięcy, zaprosimy także do współpracy kilka spośród 17 festiwali, które odbywają się w Kinotece w ciągu roku.

W programie znajdą się zarówno ambitne kino środka, z którego znany jest repertuar kina, hity festiwali, jak i przegląd jednego z wizjonerów współczesnej kinematografii. Z setek filmów pokazywanych przez nas w ciągu roku, wybraliśmy właśnie te, które dzięki niezwykłej formie i środkom ekspresji długo nie pozwalają o sobie zapomnieć.
Kuratorzy: Michał Chabiera, Karolina Fornal

Warszawa, Polska

HARMONOGRAM PROJEKCJI
🎞 NA RAUSZU
(DRUNK), Dania, 2020, 115 min, reż. Thomas Vinterberg
7 czerwca, godz. 21:30
Ten eksperyment to jazda bez trzymanki!
„Na rauszu” opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować.
Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…
🎞 C’MON C’MON
USA, 2021, 110 min, reż. Mike Mills
14 czerwca, godz. 21:30
napisy w języku polskim i ukraińskim
Wielki powrót Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C’mon C’mon” zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera” rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.
🎞 TRUFLARZE
(The Truffle Hunters), Grecja, USA, Włochy, 2020, 84 min, reż. Michael Dweck / Gregory Kershaw
21 czerwca, godz. 21:30
Magiczny, czarujący, pełen ciepła i humoru film o ludziach, którzy znaleźli swój przepis na szczęście – od lat, w lasach włoskiego Piemontu, zbierają razem ze swoimi psami trufle i nie wyobrażają sobie, że mogliby robić cokolwiek innego. Wyprodukowany przez Lucę Guadagnino, reżysera „Tamtych dni, tamtych nocy” wyjątkowy dokument, który zachwycił widzów i krytyków na całym świecie.
🎞 JESTEM GRETA
(I Am Greta), Szwecja, 2020, 97 min., reż. Nathan Grossman
28 czerwca, godz. 21:30
Ten niezwykły film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego. Reżyser od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Jestem Greta poza historią ekologicznego aktywizmu Thunberg, pozwala nam poznać kulisy jej życia i codziennych zmagań w walce o klimat. To intymny portret młodej liderki.
🎞 NOC NA ZIEMI
(NIGHT ON EARTH) Francja, Niemcy, USA, Japonia, Wielka Brytania, 1991, 129 min, reż. Jim Jarmusch
5 lipca, godz. 21:30
5 taksówek. 5 miast. Jedna noc. Podróż z bohaterami podszytego czarnym humorem, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów filmu, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążać przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach. Kierowców i pasażerów łączy na chwilę szczególna więź – taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia.
🎞 KAWA I PAPIEROSY
(COFFEE AND CIGARETTES), USA, 2003, 98 min, reż. Jim Jarmusch
12 lipca, godz. 21:30
Ten film powstał dla przyjemności – mówił po latach Jim Jarmusch, porównując strukturę złożonej z 11 epizodów „Kawy i papierosów”, do muzycznego albumu, zawierającego jedenaście piosenek. Każda jest o czymś innym, ale słuchane po kolei tworzą niepowtarzalną, wspólną aurę. Ich motywem przewodnim są oczywiście kofeina i nikotyna: nieodzowni towarzysze mniej lub bardziej istotnych rozmów i krótkich przerw. Bo bardziej, niż smakiem, kawa i papierosy pozwalają delektować się oferowanym w pakiecie z nimi czasem. W swoich – często improwizowanych – nowelkach, Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się na chwilę m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett, by pogadać o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presley’u, czy latach XX w Paryżu.
🎞 FENOMENY
(PHENOMENA), Włochy, 1985, 116 min., reż. Dario Argento
Kultowe Klasyki od Splat!FilmFest
19 lipca, godz. 21:30
Córka znanego aktora, Jennifer przyjeżdża do szkoły z internatem. Od współlokatorki dowiaduje się że w okolicy grasuje seryjny morderca. Już pierwszej nocy dziewczyna lunatykując, jest świadkiem kolejnego morderstwa, i trafia do domu przykutego do wózka inwalidzkiego profesora entomologii. Wspólnie z nim odkrywa że ma niezwykłą zdolność panowania nad owadami. Kiedy ofiarą mordercy pada jej przyjaciółka Sophie, Jennifer wraz z profesorem oraz pewną niezwykłą muchą żerującą na zwłokach, zaczyna szukać mordercy.
🎞 GŁĘBOKA CZERWIEŃ
(DEEP RED), Włochy, 1975, 126 min., reż. Dario Argento
Kultowe Klasyki od Splat!FilmFest
26 lipca, godz. 21:30
Po obejrzeniu Powiększenia (1966) Micheleangelo Antonionego Dario Argento postanowił nakręcić własną wariację filmową na temat dzieła mistrza kina egzystencjalnego, tworząc arcydzieło kina giallo. Film otwiera scena parapsychicznego seansu, podczas którego medium odczytuje myśli wysyłane przez umysł zbrodniarza, który ma na sumieniu okrutne zabójstwo. Wkrótce kobieta zostaje w brutalny sposób zamordowana. Świadkiem jej śmierci jest mieszkający w Rzymie amerykański pianista (w tej roli gwiazdor filmu Antonioniego – David Hammings), który z przybyłą na miejsce zbrodni wścibską fotoreporterką (Daria Nicolodi) postanawia wytropić zbrodniarza.
🎞 RZECZPOSPOLITA WEGAŃSKA
Polska, 2021, 61 min., reż. Sławomir Jankowski
2 sierpnia, godz. 21:30
Jaki jest polski weganizm? Czy styl życia może mieć barwy narodowe? A co to w ogóle jest ten weganizm? Czy da się żyć normalnie wg jego zasad? Czy można o nim rozmawiać przez pryzmat polityki? Czemu wzbudza tyle kontrowersji? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym filmie dokumentalnym. Wiele odpowiedzi nie otrzymacie, ale nasz film ma Was też skłonić do poszukania ich w innych miejscach.
🎞 DOM Z DRZAZG
(House Made Of Splinters), Dania, Szwecja, Finlandia, Ukraina, 2022, 88 min., reż. Simon Lereng Wilmont
MDAG
9 sierpnia, godz. 21:30
Historia tymczasowego domu dziecka, położonego w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Poznajemy to miejsce oczami przebywających w nim podopiecznych.
🎞 KROWA
(Cow), Wielka Brytania, 2021, 94 min., reż. Andrea Arnold
MDAG
16 sierpnia, godz. 21:30
Bohaterką filmu jest krowa Luma. Wybitna reżyserka Andrea Arnold obserwuje cykl jej życia i zanurza się w jej emocjach. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.
🎞 FILM BALKONOWY
Polska, 202, 100 min., reż. Paweł Łoziński
MDAG
23 sierpnia, godz. 21:30
Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.
👉 7 czerwca – 23 sierpnia, godz. 21:30 (po zachodzie słońca)
👉 scena plenerowa na Placu Defilad
👉 UWAGA, w przypadku niepogody seanse odbywać się będą w sali nr 3 w Kinotece
👉 wstęp wolny
👉 Projekt Plac Defilad jest współfinansowany przez M. St. Warszawa
Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze