I Festiwal Myśli Abstrakcyjnej

Zanurz się w myśleniu i dociekaniach. Pomędrkuj i pogłówkuj, a nawet zabłądź. Zachwyć się złożonością świata. Pytaj, szukaj i stale odkrywaj. Pozostaw przyziemne sprawy, oderwij się od realności. Dbasz o ciało, zadbaj o umysł – nauka i wiedza nie są cięższe niż hantle w siłowni! Weź udział w warsztatach, obejrzyj dwie wystawy i pokłóć się z filozofami podczas Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej w dniach 18-27 listopada w Warszawie.

 W piątek, 18 listopada o 20:00, w Stacji Muranów otwarciem wystawy „Historia kilku błędów” rozpocznie się Festiwal Myśli Abstrakcyjnej. W jego programie znalazły się warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania oraz dyskusje. Wszystkie oscylują wokół dwóch tematów: błędu oraz obcych języków. Nie chodzi jednak o języki narodowe, lecz o języki różnych dziedzin ludziej działalności. Festiwal zakończy się wystawą „Co po błędzie. Akcja w lokalach”. Czworo artystów w witrynach miejskich w śródmieściu Warszawy przedstawi swoje prace i performensy na temat emocji, które pojawiają się po popełnieniu błędu.

Myślenie abstrakcyjne daje człowiekowi możliwość łączenia pozornie niepasujących do siebie zjawisk. Dzięki niemu potrafimy odnaleźć jednakowe struktury z pozoru różnych rzeczy i tworzyć niezwykłe dzieła i odkrycia, metafory i analogie. Tak powstaje poezja, sztuka czy matematyka.

Program festiwalu ma pokazać w praktyce, jak fascynujące może być myślenie abstrakcyjne, uczenie się i rozwijanie, a także krytyczne myślenie. Dotyczy on procesu uczenia, rozwijania swojej kreatywności i poszukiwania związków, podobnych struktur, które łączą bardzo różne dziedziny – sztukę, humanistykę i nauki ścisłe. Dotyczy również nieodzownego elementu tych wszystkich działań – błędu.

Festiwal Myśli Abstrakcyjnej odbędzie się w dniach 18-27 listopada w Warszawie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego organizatorami są Stacja Muranów i Stowarzyszenie Filmowe Dziki Bez. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

Więcej informacji: www.fma.waw.pl

FB: http://bit.ly/2fcyvkb

 

PROGRAM

CZĘŚĆ I – BŁĄD

 

19 LISTOPADA, SOBOTA

Błędni rycerze – warsztaty teatralno-improwizacyjne dla dzieci i opiekunów

11:00-13:00, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Podczas spotkania uczestnicy wcielą się w różne role i dowiedzą się o wartościach, które płyną z doświadczania błędu oraz o stracie, która może mieć różne oblicza. Błąd jest czymś, co nie tylko powinno się akceptować – powinno się nauczyć przystosowywać do niego, improwizować lub stworzyć nową strategię działania. Ale rycerzom nic nie jest straszne!

Prowadzące: Anna Jankojć-Szafran, Maja Piątkowska

 

Sztuka Błędu – warsztaty oraz dyskusja

16:00-17:30, Państwomiasto / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Artyści bardzo często w swoich pracach wykorzystują błąd jako sposób na pokazanie tego, co mniej widoczne i oczywiste. Podczas spotkania omówimy w czterech grupach roboczych związki błędu z muzyką eksperymentalną, glitch artem, grafomanią oraz filmowym found footagem.

Prowadzący: Antek Michnik, Maciej Ratajski, Xawery Stańczyk, Paulina Haratyk

 

Filozoficzny Trening Personalny – towarzyskie rozmowy na poziomie

19:00-22:00, Państwomiasto / wstęp wolny

Życie bez błędów? Prawda i tylko prawda? Tak! Szybko i skutecznie – efekt gwarantowany. Nie wierzysz? Skorzystaj z konsultacji, aby zrealizować swoje plany. Posiadamy wyspecjalizowanych trenerów m.in.: Platona, Kartezjusza, Kanta, Kierkegaarda. Porozmawiaj z nimi i wypij za błędy!

Prowadzący: Członkowie Stowarzyszenia Aqueduct

 

20 LISTOPADA, NIEDZIELA

Raz, dwa, trzy. Szukam! – pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci i rodziców oraz warsztaty

11:00-12:30, Kino Muranów / wstęp wolny

Premierowo zobaczymy polskie krótkometrażowe filmy dokumentalne opowiadające o pasjach dzieci, ich wytrwałości, radzeniu sobie z trudnościami i niepowodzeniami. Między filmami będziemy wspólnie zadawać pytania, szukać odpowiedzi i ćwiczyć nowe umiejętności m.in. wiązania liny wspinaczkowej czy gry na harmonijce.

Prowadzenie: Członkowie Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez

 

Myślę, więc błądzę – warsztaty z samooszukiwania się

14:00-16:00, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo sami się oszukujemy. Podczas spotkania przyjrzymy się temu, skąd się biorą błędy poznawcze – od percepcji zmysłowej po społeczne mechanizmy tworzenia przekonań. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Czy możemy być pewni naszej wiedzy o świecie? Czy potrafimy odróżniać prawdę, półprawdę i g… gdzie się mylimy? Czy błędy w naszym poznaniu mogą być pożyteczne?

Prowadzący: Krystyna Bielecka, Ignacy Szczeniowski

 

Obłęd – warsztaty o odmiennych stanach świadomości

17:00-18:30, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Szaleństwo” to stuprocentowy roztwór błędu. Skąd biorą się freudowskie pomyłki? W jaki sposób wykrzywia się „realność” w naszych snach? Na podstawie znanych przykładów i własnych doświadczeń przeanalizujemy to, co o nas samych mówią odmieniane stany świadomości.

Prowadząca: Małgorzata Haman

 

CZĘŚĆ II – OBCE JĘZYKI

 26 LISTOPADA, SOBOTA

 ĄĘŻŹ – warsztaty z języka polskiego dla rodzin z doświadczeniem migracji

12:00-13:30, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Język polski uważany jest za jeden z trudniejszych języków. Podczas naszego spotkania udowodnimy, że można się ze sobą komunikować niezależnie od poziomu językowego zaawansowania. Pomocą będą tu polskie filmy animowane, ćwiczenia i gry językowe.

Prowadzenie: dr hab. Małgorzata Pamuła-Behrens

 

Językowi niewolnicy – o językach ścisłych i społecznych – spotkanie z prof. Stanisławem Krajewskim, współautorem książki „Czy fizyka i matematyka to nauki humanistyczne?”

16:00-17:30, Stacja Muranów / wstęp wolny

Operujemy różnymi językami. Ile z nich jest ciągle dla nas obcych, mimo że ich używamy? Ilu nie rozumiemy ani nie znamy powodów, dla których zostały wynalezione? Języki miały odpowiedzieć na nurtujące nas pytania. Ale czy matematyka, fizyka, biologia lub chemia w sposób zadowalający mówią nam o rzeczywistości, w której żyjemy? Czy nie staliśmy się przypadkiem niewolnikami języka, który nie zaspokaja naszych potrzeb?

Prowadzenie: Łukasz Hrynkiewicz

 

Error 404 – warsztaty muzyki eksperymentalnej

18:30-21:00, Państwomiasto / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Komputerowe procedury otaczają nas wszędzie, wpływają również bardzo mocno na współczesną estetykę muzyki eksperymentalnej. Ale każdy program musi najpierw zostać napisany, a jego procedura nie musi koniecznie realizować się na ekranie komputera. Zapraszamy więc na warsztaty komponowania oraz wykonywania muzyki eksperymentalnej, które połączą kody i procedury języków programowania komputerowego oraz partytur sterujących działaniem wykonawców. Skupimy się przede wszystkim na powiązaniu przypadku z przemieszczaniem dźwięku w przestrzeni. W muzyce eksperymentalnej błąd nie istnieje – są tylko mniej lub bardziej ciekawe rozwiązania. Około godziny 20:30 zapraszamy na prezentację efektów warsztatów

Prowadzenie: Grupa ETC

 

27 LISTOPADA, NIEDZIELA

 Alicja w krainie czarów – warsztaty rodzinne z tworzenia gier planszowych

12:00-13:30, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Czy matematyka może być magiczna? Podczas warsztatów rodzinnych stworzymy wspólnie wesołą, alternatywną wersję opowieści o Alicji i Białym Króliku. Każda para uczestników (dziecko-opiekun) przygotuje własną planszę do gry pełną ważnych pytań, matematycznych zagadek i eksperymentów.

Prowadzenie: Joanna Kasztelaniec

 

Ekopoetyka – warsztat o językach świata

15:00-16:30, Stacja Muranów / zapisy on-line: www.fma.waw.pl

Czy zwierzęta, bakterie i cały otaczający nas świat komunikuje się tak jak my, ludzie, czy dysponuje swoim językiem? Prowadzący warsztat bez wahania odpowiadają, że mają własny i potrafią pokazać, że literatura, a zwłaszcza poezja, uczy, jak rozpoznawać i szanować te języki. Tylko komunikując się z pozaludzką przyrodą, możemy dowiedzieć się, kim jesteśmy. Warsztat łączący elementy poezji, ekologii i medytacji.

Prowadzenie: Julia Fiedorczuk, Gerardo Beltrán

 

Powrót do (wizji) przyszłości – w 50. rocznicę 9 Evenings: Theatre and Engineering

oraz sympozjum Sztuka w zmieniającym się świecie

18:00-20:00, Stacja Muranów / wstęp wolny

W tym roku przypada 50. rocznica nowojorskiego 9 Evenings: Theatre and Engineering oraz

I Sympozjum Artystów Plastyków i Naukowców w Puławach, zatytułowanego Sztuka w zmieniającym się świecie. Oba wydarzenia dzisiaj uznawane za niezwykle ważne momenty w rozwoju sztuki, nowych mediów oraz polskich sztuk wizualnych i performatywnych, były wielokrotnie poddawane silnej krytyce. Przyjrzymy się temu, dlaczego przedsięwzięcia te traktowane były jako porażki oraz temu, dlaczego mimo to stanowią dzisiaj ważne punkty odniesienia kultury współczesnej.

W dyskusji wezmą udział: Agnieszka Sosnowska, Mateusz Felczak, Luiza Nader, Łukasz Strzelczyk.

Dyskusję poprowadzi Antek Michnik. Dyskusja pod patronatem magazynu „Glissando”.

 

 

WYSTAWY:

Historia kilku błędów

18-27 listopada, Stacja Muranów

otwarcie: 18 listopada, 20:00 / wstęp wolny

Popełniamy je w związkach, są domeną niemalże każdej relacji. Pojawiają się wtedy, kiedy działamy, pracujemy, zmieniamy, rozwijamy się, idziemy do przodu. Towarzyszą nam wtedy, gdy patrzymy, wspominamy, planujemy przyszłość. Błędy – bo o nich mowa – irytują, zasmucają, deprymują, często jednak też motywują i stymulują nas do działania. Właściwie ile błędów, tyle różnych na nie reakcji. Wystawa jest zbiorem kilku historii o bardzo różnych błędach. Opowieściom towarzyszą materialne emblematy, swoiste symbole opowiadanych wydarzeń.

Historie zebrali: Martyna Śmigiel, Paulina Haratyk, Łukasz Hrynkiewicz

 

Co po błędzie? Akcja w lokalach

24-26 listopada, Koszykowa 70, Ordynacka 14, Żurawia 16/20, Mazowiecka 3/5
wstęp wolny, szczegóły już wkrótce na www.fma.waw.pl

„Co po błędzie? Akcja w lokalach” to cztery indywidualne wystawy przygotowane przez artystów jako próby definicji uczuć, które towarzyszą jednostce po uświadomieniu błędu. Można je będzie obejrzeć pod koniec festiwalu w czterech witrynach miejskich w śródmieściu Warszawy.

Artyści: Maria Magdalena Kozłowska, Zuzanna Golińska, Stach Szumski, Maciej Chorąży

Komisarze wystawy: Paulina Tyro-Niezgoda, Piotr Matosek – Studio Matosek/Niezgoda

plakat-fma

Grzybu

Komentarze