III Festiwal lampionów chińskich w Łazienkach Królewskich

W sobotę 2 sierpnia o godzinie 21:00 w Łazienkach Królewskich, uroczystym otwarciem Ogrodu Chińskiego, zainaugurujemy III Festiwal Lampionów. Do końca września będzie można podziwiać udekorowaną kolorowymi lampionami Aleję Chińską. Festiwal będzie obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Już po raz trzeci w Łazienkach Królewskich prezentujemy Festiwal Lampionów, promując sztukę i architekturę chińską. Przypominamy tym samym o umiłowaniu króla Stanisława Augusta, który gromadził dzieła sztuki chińskiej, do stylu chinoiserie.

W 1780 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta dawna droga wilanowska w Łazienkach przekształcona została w Aleję Chińską. Na skrzyżowaniu z Promenadą królewską wzniesiono wtedy stylowy most chiński, którego fundamenty odkryli archeolodzy w 2012 roku. W pobliżu tego miejsca przy Alei Chińskiej, wzdłuż strumienia, zlokalizowano nowy Ogród Chiński. 2 sierpnia o 21.00 uroczyście otworzymy go dla Zwiedzających. Uroczystość uświetni występ zespołu tradycyjnej Opery pekińskiej z miasta Heiliongjing. Spektakle odbędą się również 2 sierpnia o godzinie 12:00 w Amfiteatrze, 3 sierpnia o godzinie 11:00 i 17:00 w Ogrodzie Chińskim oraz 4 sierpnia o godzinie 19:00 w Teatrze Stanisławowskim.

III Festiwal Lampionów będzie obfitował również w wydarzenia edukacyjne dla dorosłych, młodzieży oraz rodzin z dziećmi. Będą to m.in.: warsztaty gigongu, ceremonie parzenia herbaty, warsztaty używania laki azjatyckiej, spotkania z kulturą symboliczną Chin oraz warsztaty kaligrafii. Wszystkich Gości zachęcamy do rodzinnych spacerów zfestiwalową mapką Lwy, smoki, feniksy. Szlakiem chińskim przez Łazienki Królewskie, dostępną w kasach Muzeum.  Szczegółowy program wydarzeń edukacyjnych podczas Festiwalu znajda Państwo tutaj.

Przez cały okres trwania Festiwalu Lampionów będzie można również spacerować najdłuższą w ogrodach Łazienek Królewskich, udekorowaną lampionami, stylową Aleją Chińską. Polecamy zwłaszcza wieczorne spacery, kiedy Aleja będzie rozświetlona magicznym blaskiem lampionów aż do godziny 23:00.

Festiwalowi Lampionów będzie towarzyszyć wystawa Chinoiserie w Łazienkach Królewskich, którą do końca września będzie można oglądać w Galerii Plenerowej przy Alei Chińskiej od strony ul. Agrykoli. Na wystawie zaprezentowane będą dzieła sztuki „chinoiserie” z XVIII-wiecznych zbiorów Muzeum, pochodzące zarówno z wystroju i wyposażenia wnętrz, elementów architektonicznych jak i ogrodowych. Fotografiom na 15 planszach towarzyszy esej dr Izabeli Kopani – autorki pracy naukowej Rzeczy – Ogrody – Wyobrażenia. Chiny w kulturze Rzeczypospolitej czasów Stanisława Augusta.

Powstanie nowego Ogrodu Chińskiego w Łazienkach jest możliwe dzięki finansowemu wsparciu firm KGHM Polska Miedź oraz China Minmetals Corporation, członków Klubu Mecenasów Muzeum, uhonorowanych w tym roku nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fundacja Chińsko-Polskiej Wymiany Gospodarczej i Kulturalnej Sinopol udzieliła pomocy organizacyjnej i pośredniczyła w realizacji całego projektu. Muzeum Księcia Gonga w Pekinie, partner Łazienek uczestniczący w międzynarodowym projekcie Ogrody Światła, dostarczyło wszystkie elementy architektoniczne tworzące Ogród Chiński – polichromowaną drewnianą altanę i pawilon, kamienny most, dwa lwy strzegące wejścia oraz marmurowe latarnie. Wszystkie elementy ogrodu wykonane zostały przez chińskich rzemieślników, zgodnie ze starym rzemiosłem i obyczajami, z materiałów w całości przywiezionych z Chin. Ogród Chiński został zaprojektowany przez prof. Edwarda Bartmana oraz Pawła Bartmana.

Patronem medialnym III Festiwalu lampionów jest magazyn Piękno&pasje.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na Facebooku pod adresem:https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie i na Instagramie: http://instagram.com/LazienkiMuzeum .

Grzybu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.