IPN podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy otworzy swoje archiwum

IPN podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy otworzy swoje archiwum

W tym roku podczas Nocy Muzeów w Warszawie, w stołecznym IPNie, będziecie mieli okazje po raz pierwszy zobaczyć oryginalne archiwalia, między innymi Auschwitz, oraz zdjęć związanych z obchodamy świąt majowych w PRL.

Najtajniesza i największa część archiwów znajdowawa się w Instytucie Pamięci narodowej przy ulicy Kłobuckiej i w tym roku, instytut otwiera swoje drzwi, żebyście zobaczyli całą historię w największym składzie dokumentów archiwalnych i operacyjnych wytworzonych przez komunistów. Macie okazję zwiedzić  4 kilometry akt z czasów II Wojny Światowej, najwięcej akt z obozów koncentracyjnych, albo akt związanych z represjami komunistycznymi.

Możecie poczuć sie wyjątkowo, bo do tej pory tylko badacze, dziennikarze i osoby, który chciały się zapoznać ze swoimi aktami, miały dostęp do tych dokumentów. Warto zaznaczyć, że archiwum IPN jest największym w Warszawie i mieści ponad 30 km akt.

Organizatorzy chcą pokazać oryginalne dokumenty z Auschwitz i Dachau, fotografie, filmy i akta związane z obchodami świąt majowych w PRL, taka akcja jest częścią obchodów 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Oprócz samych dokumentów, pracownicy zaprezentują organizację pracy placówki, pokażą jak cyfrowo opisywać i udostępniać dane. Osoba zwiedzająca będzie mogła nauczyć się konserwować dokumenty. Zobaczycie też jak przy użyciu prostych technik można zadbać o dobry stan własnych dokumentów.

Podczas Nocy Muzeów grupa rekonstrukcyjna wytłumaczy co się działo w PRL, najwięcej uwagi poświęci ona wydarzeniom świąt 1 – 3 maja. Zorganizowane także będą konkursy historyczne dla całej rodziny. Wydarzenie będzie odbywać się w pomieszczeniu oraz na dziedzińcu wewnętrznym, gdzie zobaczycie wystawę.

 

 

11233531_10155578296300245_1644166838232647766_n

Instytut Pamięci Narodowej

ul. Kłobucka

16 maja, godz 17:00, grupy zorganizowane, które zgłoszą wcześniej taką chęć, będą mogły zwiedzić Archiwum już od godz. 15.

Zakończenie o północy

Wstęp wolny!

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze