Jedno z najbrzydszych przejść w Warszawie zostanie w końcu wyremontowane

Jedno z najbrzydszych przejść w Warszawie zostanie w końcu wyremontowane
ZDM w Warszawie ogłosił przetarg na remont przejścia podziemnego przy Dworcu Zachodnim z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych. Prace potrwają do końca przyszłego roku.
Do zadań wykonawcy będzie należało przygotowani dokumentacji projektowej, uzyskanie zgód i pozwoleń, a następnie przeprowadzenie przebudowy przejścia podziemnego pod Alejami Jerozolimskimi przy Dworcu Zachodnim. Pracami ma zostać objęty 102-metrowy tunel będący w gestii ZDM-u. Założenia do remontu przewidują m.in. zastąpienie kamiennej szachownicy na ścianach granitem. Materiał ten pojawi się również na posadzkach. Kolorystyka przejścia ma być spójna z częścią wyremontowaną przez PKP SA. W ramach dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych zostanie zbudowana pochylnia.

Termin składania ofert mija 13 października br. O wyborze zadecydują cena (90%) oraz zaproponowany okres gwarancji – od 3 do 10 lat (10%). Przebudowa ma być prowadzona „pod ruchem”. Termin zakończenia prac wyznaczono na 15 grudnia 2016 r.

Tunel pod Dworcem Zachodnim i Alejami Jerozolimskimi ma kilku właścicieli. Oprócz miasta poszczególnymi odcinkami zarządzają PKS, PKP SA i PKP PLK. Przedsiębiorstwo PKS odświeżyło część swoich tuneli po wybuchu butli gazowej w jednym z lokali handlowo-usługowych. Tunel pod peronami został poddany pracom estetyzacyjnym przez PKP PLK, jednak w najbliższych latach należy spodziewać się większej przebudowy w związku z planowaną modernizacją stacji. Poza tym PKP SA wyremontowały swoją część na wysokości przyszłego dworca kolejowego, który ma zostać otwarty pod koniec tego roku. W nowej, podziemnej części dworca znajdzie się m.in. sześć nowych kas. Realizacja tego obiektu jest nadrobieniem wieloletnich zaległości – środek ciężkości Warszawy Zachodniej już dawno przesunął się na stronę Alej Jerozolimskich, jednak funkcje dworcowe w tym miejscu były ograniczone. Krajobraz może też zmienić realizacja tunelu tramwajowego z dwoma podziemnymi przystankami w rejonie dworca.

Grzybu

Komentarze