Koncert charytatywny na rzecz Syrii

Wojna w Syrii, tragiczna sytuacja mieszkańców zrujnowanego Aleppo – cały świat obiegły wstrząsające zdjęcia obrazujące terror, jakiego doświadczają Syryjczycy. Nie godząc się na bierność wobec cierpienia, Polska Akcja Humanitarna oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizują wyjątkowy koncert charytatywny, z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wojny w Syrii.

06.01.2017 (piątek), godz. 19:00, bilety: 50 / 70 zł, KUP BILET >>

W wydarzeniu wezmą udział m.in.:

Maleo Reggae Rockers,
Milo Kurtis i Adeb Chamun,
Karolina Cicha,
Kasia Kowalska,
Aga Zaryan,
Maniucha Bikont,
Robert Brylewski,
Muniek Staszczyk,
Wacław Zimpel
Marcelina i Robert Cichy.
Koncert odbędzie się 6 stycznia o godzinie 19:00 w Audytorium Muzeum POLIN. Tego dnia będzie można też wesprzeć zbiórkę, wrzucając pieniądze do specjalnie oznakowanych puszek.

Sytuacja w Syrii

Trwający od 2011 roku konflikt w Syrii doprowadził do destabilizacji politycznej i gospodarczej kraju. Obecnie 13,5 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej. Intensywne walki sprawiły, że ponad 10,5 milionów Syryjczyków zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów. Według raportu ONZ ponad połowa z nich to dzieci.

Przeciągający się konflikt spowodował jeden z największych współczesnych kryzysów humanitarnych. Sytuacja w kraju jest bardzo ciężka – brakuje żywności, ceny gwałtownie rosną. Rodziny uciekające przed niebezpieczeństwem mieszkają w namiotach lub ruinach, dysponując jedynie tym, co udało się zabrać ze sobą. Brakuje czystej wody i toalet. Nie funkcjonuje 1/4 szkół a opieka medyczna jest znacznie ograniczona.

Działania PAH w Syrii

Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Syrii prowadzi działania w 50 obozach dla uchodźców wewnętrznych na terenie prowincji Idlib i Aleppo, gdzie obejmuje systematyczną pomocą ok. 35 tys. osób.
2147 osób ewakuowanych z Aleppo dotarło do obozów dla uchodźców wewnętrznych, w których pracuje Polska Akcja Humanitarna. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają nowoprzybyłym codziennie prawie 43 tysiące litrów wody.

Według raportu UN OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej) z 23 grudnia, między 15 a 22 grudnia z Aleppo ewakuowano prawie 54 tysiące ludzi. Polska Akcja Humanitarna jest gotowa na przybycie kolejnych potrzebujących. Szybka reakcja PAH jest możliwa dzięki niezwykłemu zaangażowaniu polskiego społeczeństwa – wpłatom od osób prywatnych i firm oraz licznym zbiórkom pieniędzy organizowanym oddolnie przez grupy przyjaciół, współpracowników, muzyków, naukowców, szkoły, teatry czy lokale gastronomiczne.

PAH od marca 2013 roku codziennie pomaga potrzebującym bezpośrednio w ogarniętym wojną kraju, zapewniając tysiącom ludzi dostęp do wody, żywności, schronienia i leków. Pracownicy misji PAH w Syrii dostarczają potrzebującym wodę pitną, paczki żywnościowe, artykuły higieniczne i środki czystości, koce, materace, namioty i leki, remontują systemy wodne oraz łazienki i toalety w szkołach. Usprawniają i tworzą systemy gospodarki odpadami oraz dostarczają mąkę i drożdże do piekarni, które w zamian utrzymują niskie ceny chleba. W 2016 roku organizacja dotarła z pomocą do około pół miliona ludzi w prowincjach Idlib i Aleppo.

Organizatorzy koncertu: Polska Akcja Humanitarna i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze