Koncert donGURALesko „Ani słowa bez nas”

donGURALesko rapuje Timothy’ego Snydera przed Pałacem Kultury i Nauki – jeszcze w sierpniu trzeci koncert w ramach akcji „Ani słowa bez nas”!

Poznański raper i amerykański historyk mówią wspólnym głosem w utworze „20”: „nie bądź posłuszny z góry”, „nie becz tak, jak inne owce”, „bierz świat w swoje ręce”. Zapraszamy 31 sierpnia na Plac Defilad w Warszawie, gdzie donGURALesko zagra między innymi materiał ze swojej najnowszej płyty „Latające ryby”.

Utwór „20” to przełożony na język rapu esej Timothy’ego Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku”, w którym wybitny profesor Uniwersytetu Yale, specjalizujący się w historii nowożytnej nacjonalizmu, udziela 20 lekcji z przeszłości, komentując m.in. polityczny populizm. donGURALesko, w ramach akcji profrekwencyjnej „Ani słowa bez nas”, stworzył utwór, w którym słowami Snydera mówi o wolności, demokracji i odpowiedzialności za oblicze świata.

„Ani słowa bez nas” to obok utworu i teledysku – który na YouTube ma już blisko 1 mln wyświetleń – także audiobook, na którym donGURALesko w całości czyta esej „O tyranii”. Plik można bezpłatnie pobrać na stronie link

Akcja zainicjowana przez Fundację Malta, w Warszawie współorganizowana jest z Teatr Studio. Na Placu Defilad odbędzie się trzeci z kolei koncert, po Poznaniu i Gdańsku.

Koncert „Ani słowa bez nas” na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 21:00 – wstęp bezpłatny.
Plac Defilad to otwarte miejsce spotkań, w którym każdy jest u siebie. To sojusz partnerów, instytucji, organizacji pozarządowych, artystów, aktywistów i przede wszystkim mieszkańców. Tegoroczny program toczy się wokół 30. rocznicy historycznych wyborów czerwca 1989 roku – w pierwszej kolejności organizatorzy chcą zastanowić się, jak wyglądała transformacja w oczach tych, którzy wraz z nią wchodzili dopiero w dorosłość – ówczesnych i późniejszych twórców nowej polskiej kultury.

donGURALesko (właściwie Piotr Górny) to raper i producent muzyczny. Działa na polskiej scenie hip-hopowej od 1994 roku. W swoich tekstach podejmuje wiele tematów społeczno-politycznych, w tym m.in. tematykę uchodźczą, co wynika z zainteresowana kulturą, religią i stosunkami międzynarodowymi. Ponadto nierzadko nawiązuje do lokalnego patriotyzmu i podkreśla przywiązanie do rodzinnego miasta Poznania. W 2019 roku wydał najnowszy album „Latające ryby”, na którym znalazł się utwór „20”.

Współorganizatorem koncertu jest Teatr Studio w ramach projektu Plac Defilad finansowanego ze środków Miasto Stołeczne Warszawa.

Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1, 00-901 Warszawa, Polska

Grzybu

Komentarze