Kwiaty Zła – spektakl w ramach Królewskich Arkad Sztuki

Kwiaty Zła – spektakl w ramach Królewskich Arkad Sztuki

Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór „Kwiaty zła”, tym bardziej wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej – jest próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są.

Wizje pojawiające się w spektaklu odzwierciedlają poszukiwanie sensu sztuki i roli artysty w odsłanianiu sacrum, pomagają także odkryć piękno absolutne, kryjące się w poetyckim świecie „spleenu i ideału”. Spektakl łączy w sobie ekspresję teatru plastycznego i teatru ruchu. Punktem wyjścia widowiska jest zdarzenie, które nastąpiło u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy to w marcu 1866 r. upadł w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku okazały się częściowy paraliż i niewyraźna mowa przy jednoczesnym zachowaniu jasności umysłu. Poeta żył jeszcze przez rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Ostatnie miesiące tej egzystencji to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości Baudelaire’a: „(…) Cierpi Pan, to prawda; ale kto wie, czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości, i czy nie jest Panu równie potrzebne, jak innym – szczęście”. Wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo stanowi zasadniczą refleksję, nad którą pochyla się przejmujący spektakl.

Teatr Akt jest warszawską niezależną grupą teatralną, działającą w formie stowarzyszenia od 1991 r. Wyrósł z tradycji polskiej szkoły pantomimy, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych zainspirowały aktorów do poszukiwania nowych środków wyrazu.

Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu czy plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Znakiem rozpoznawczym tych spektakli jest także spora dawka absurdalnego humoru. Nieodłączną częścią występów grupy stały się również, wpisane w poetykę teatru ulicznego, działania interaktywne i happeningowe.

Wstęp wolny

19.08 2016, piątek, Godzina: 20.00
Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4 (pokaż na mapie)

„Kwiaty Zła”

Scenariusz i reżyseria: Zespół

Muzyka: Robert Jędrzejewski

Światło: Adam Sztorc

Dźwięk: Heniek Małolepszy

Kurator spektaklu: Marek Kowalski

Współpraca plastyczna: Urszula Kubicz-Fik, Julie Esther

Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze