Mapa otwartych kompostowników
Z inicjatywy społeczników z Oddam Odpady powstała Mapa Otwartych Kompostowników. W Warszawie obecnie znajdziemy cztery miejsca, w których możemy pozostawić bioodpady.
„Otwarty kompostownik” to miejsce, do którego każdy może nieodpłatnie przynosić odpadki kuchenne (np. obierki warzyw i owoców) wyprodukowane we własnym domu.
– Zauważyliśmy, że w miastach funkcjonują społeczne kompostowniki, ale mało kto o nich wie. Stąd zrodziła się akcja „Gdzie są Otwarte Kompostowniki?” i przez ponad dwa miesiące szukaliśmy w całej Polsce miejsc, gdzie mieszkańcy mogą przynosić swoje bioodpadki i umieściliśmy je na mapie, aby te informacje były łatwo dostępne dla każdego – mówi Kaśka Barc z inicjatywy społecznej Oddam Odpady.
Opiekunowie kompostowników ustalają na jakich zasadach mieszkańcy mogą korzystać z „otwartego kompostownika”, a w szczególności co można do niego wrzucać i w jakich godzinach oddawać odpadki. Celem „otwartego kompostownika” jest ograniczanie ilości wywożonych odpadów na wysypiska i do spalarni oraz wytwarzanie zdrowej gleby blisko naszych domów.
– Taki opiekun przede wszystkim wie w jaki sposób działa kompostownik, bo każdy kompostownik umieszczony na mapie rządzi się swoimi prawami. W niektórych np. nie można wyrzucać skórek od cytrusów, inne przyjmują tylko fusy po kawie, czy herbacie. Opiekun jest osobą, która się kompostownikiem opiekuje, dba by nie były tam wyrzucane śmieci. – opowiada Kaśka Barc.
W tworzeniu mapy pomagali sami mieszkańcy i osoby, które takie kompostowniki prowadzą. W Warszawie oznaczone zostały cztery miejsca przyjmujące bioodpady: Kompostownik we Wspólnym Ogrodzie SDK (ul. J.S.Bacha 15), Kompostownik Fundacji Viridarium (ul. Browarna), Kompostownik w Motyce (ul. Jazdów 3/9) i Kompostownik w Ogrodzie Powszechnym (ul. Jana Zamoyskiego 20). Mapa kompostowników dostępna jest tutaj.
Każdy kompostownik funkcjonuje według własnych reguł, które ustalane są przez jego opiekuna.
Mapa kompostowników jest wciąż udoskonalana. Cały czas można także dodawać do niej nowe kompostowniki. Niedługo pojawią się na niej również informacje o innych istotnych punktach, takich jak: miejsca, w których będzie można pozostawić elektroodpady, niechcianą odzież, czy rośliny.
Rozpoczęły sie także prace nad stworzeniem „Przewodnika zakładania Otwartego Kompostownika”. Będzie on zawierał wszystkie niezbędne informacje i porady dla tych, którzy chcą założyć kompostownik.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024