Mikro Teatr 2 1/2 na Placu Defilad

Mikro Teatr 2 1/2 na Placu Defilad

„Mikro Teatr” tym razem na Placu Defilad! Anna Smolar, Weronika Szczawińska/Piotr Wawer, Łukasz Kos i Katarzyna Szyngiera przedstawią swoje 16 minutowe spektakle w ciągu jednego wieczoru.

Kuratorem cyklu „Mikro Teatr” jest Tomasz Plata, spektakle w tej formule były realizowany już dwa razy z ogromnym powodzeniem w Komunie//Warszawa. Zasady są proste: spektakl „Mikro Teatru” nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół realizatorów może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden rzutnik wideo, jeden niewielki rekwizyt. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki. Jeden wieczór „Mikro Teatru” to kilka spektakli w jednym. Na Placu Defilad to są aż cztery propozycje: dwa projekty, które powstały już wcześniej w Komunie//Warszawa, Anny Smolar i Weroniki Szczawińskiej i dwa spektakle premierowe: Łukasza Kosa i Katarzyny Szyngiery.

Anna Smolar pokaże swoje 16 minutowe „Mikro Dziady”, których premiera odbyła się podczas pierwszej edycji „Mikro Teatru”. Reżyserka tak wspomina swoją pracę nad koncepcją: „O czym mówić w 16 minut? Jak mówić? Czy to w ogóle będzie jeszcze teatr? Czy tego pana, który wychodzi na scenę, można jeszcze nazwać aktorem? Pracując nad tym spektaklem, tracimy orientację. Wszystko można i nic nie można.”

Weronika Szczawińska i Piotr Wawer przedstawią swój 16 minutowy projekt „tempo tempo” z lipcowej odsłony cyklu: „Pomysł na mikroteatr zalet ma bez liku: nie od dziś wiadomo, że w przewrotnym narzeczu sztuki „ograniczenie” może znaczyć tyle, co „swoboda” i „wena”. Osobiście sądzę też, że w teatrze „krócej” to synonim „lepiej” i cieszę się, że na dnie mikroteatralnej formuły czai się Georges Perec. Nie wszystkie reguły-restrykcje uważam jednak za udane – do niektórych polski teatr przyzwyczaja swoich twórców aż nadto.”
Spektakle Łukasza Kosa i Katarzyny Szyngiera dopiero powstają, dlatego koncepcja i tematyka pozostaje tajemnicą. Wszystkie cztery projekty zobaczymy 14 sierpnia na Placu Defilad o godzinie 21. Kolejne odsłony „Mikro Teatru” w Komunie//Warszawa i na Placu Defilad już na jesieni. Zapraszamy!

„Mikro Teatr” to ćwiczenia z samoograniczenia. To zarazem próba refleksji nad sposobami produkcji teatru. Czy teatr zawsze musi być wielką produkcyjną machiną? Jak dalece można ograniczyć produkcyjne zaplecze teatru, a zarazem zachować jego jakość? Czy teatr skromniejszy nie byłby zarazem teatrem bardziej demokratycznym, bardziej dostępnym?
„Mikro Teatr” to również przypomnienie o wciąż nie dość dobrze dostrzeżonej i zrozumianej w Polsce tradycji działań performatywnych, w ramach których konwencja teatralna została wzbogacona o wpływy z kręgu sztuk wizualnych, szczególnie sztuki konceptualnej. Gdyby szukać prekursorów „Mikro Teatru”, trzeba by wskazać Tima Etchellsa, Tino Sehgala, Jerome’a Bela. – Przygotowanie tego typu przedstawienia jest wyzwaniem większym niż wskazuje na to nazwa projektu. Jest za długo, żeby wystarczył jeden pomysł, za krótko na klasyczną narrację. Trzeba wymyślić nową formułę – komentuje Grzegorz Laszuk z Komuny// Warszawa.
Co zobaczymy na Placu Defilad?

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze