Możliwe że za dwa lata ruszy budowa oceanarium

Możliwe że za dwa lata ruszy budowa oceanarium
fot. Wikipedia Commons

Warszawa może mieć oceanarium przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Taki plan przedstawiono kilka miesięcy temu. Media informowały wtedy, że oceanarium może zostać wybudowane w ciągu dwóch lat. Dyrektor ogrodu studzi jednak nastroje, bowiem plan zakłada, że w 2018 roku budowa dopiero się rozpocznie – i to też nie jest jeszcze pewne.

Oceanarium przy warszawskim ZOO jest planowane już od wielu lat. Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu. Pod koniec zeszłego roku złożono plan budowy wielkiego akwarium. Zgodnie z nim, budowa mogłaby rozpocząć się w 2018 roku, ale pod warunkiem, że znajdą się pieniądze na ten cel i powstanie odpowiedni projekt budowy obiektu.

Dyrektor ogrodu – Andrzej Kruszewicz, zaznacza, że złożenie planu nie oznacza, że obiekt powstanie za dwa lata. Wtedy jedynie może rozpocząć się budowa oceanarium.

– Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie złożył, zgodnie z procedurami, plan budowy oceanarium na terenie warszawskiego ZOO. Plan jest taki, żeby zacząć to w 2018 roku, jeśli będą pieniądze, ale nie znaczy to, że w 2018 roku powstanie oceanarium – podkreśla dyrektor stołecznego ZOO.

Plan zakłada, że przy budowie oceanarium powstanie dodatkowe wejście do ogrodu – od stronu ulicy Hallera. Miałoby to ułatwić m.in. dostęp do metra dla odwiedzających. Nie jest wykluczone, że ZOO zakupi gotowy projekt oceanarium przygotowany przez jedną z zewnętrznych firm.

Budowa wielkiego akwarium ma na celu zwiększenie frekwencji odwiedzających, która szczególnie w okresie zimowym jest bardzo niska. Większość osób odwiedza ZOO w okresie letnim – jest to 95% wszystkich odwiedzających w skali roku.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 11 marca 1928 roku. Jego powierzchnia to blisko 40 ha. Warszawskie zoo ma w swojej kolekcji ponad 3,5 tys. zwierząt, z czego około 40 objętych programem ochrony gatunków zagrożonych.

Grzybu

Komentarze