Muzeum Narodowe już można odwiedzić online
Internauci obejrzą ponad tysiąc obiektów z Muzeum Narodowego w Warszawie dzięki platformie Google Culture Institute. Wirtualne zwiedzanie umożliwi zapoznanie się z dziełami i ich historią, a także przygotowanie do oglądania zbiorów w gmachu muzeum.
Jak poinformowali organizatorzy podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, jesienią ubiegłego roku zespół Google Street View odwiedził placówkę i precyzyjnie sfotografował wnętrza muzeum oraz jego kolekcję. Celem projektu, odbywającego się w ramach Google Cultural Institute, jest prezentacja i popularyzowanie sztuki w internecie.
W ramach Google Cultural Institute, umożliwiającego wirtualne zwiedzanie muzeów, Muzeum Narodowe przygotowało wystawy tematyczne i szczegółowe opisy obiektów. Stołeczna placówka dołączyła do grona 130 najbardziej rozpoznawalnych instytucji na świecie.
Swoje wnętrza udostępniły już w ten sposób m.in. nowojorskie Museum Of Modern Art, Musee d’Orsay w Paryżu, Narodowe Muzeum w Indiach, Muzeum Narodowe w Tokio czy też takie historyczne budynki jak Biały Dom w Waszyngtonie czy Wieża Eiffla w Paryżu. Cały projekt dotyczy 850 instytucji kultury z 60 krajów, prezentujących 1300 wystaw.
Elementem projektu jest prezentacja obiektów w wysokiej rozdzielczości, pozwalającej na szczegółowe zapoznanie się z dziełem. Dzięki technice Museum View widz będzie mógł „spacerować” po wnętrzach najsłynniejszych muzeów na świecie. „Można zobaczyć, tworzące unikatową panoramę średniowiecznej kultury chrześcijańskiej w Afryce i Europie, Galerię Faras i Galerię Sztuki Średniowiecznej; obie nadzwyczaj atrakcyjne i wypełnione niezwykłymi zbiorami” – przekonywał zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Mateusz Labuda.
Internauci zwiedzą 3550 metrów kwadratowych gmachu i zobaczą 983 obiekty. „Zwiedzać online można także, stanowiącą wspaniałą reprezentację polskiego malarstwa, Galerię Sztuki XIX wieku, która budzi zawsze największe zainteresowanie gości zagranicznych (…). Do naszego Muzeum zajrzeć będzie można w każdym zakątku świata objętym siecią, o każdej porze, co stanowić będzie zachętę do obcowania z dziełami w rzeczywistym świecie” – zaznaczył Labuda.
Wśród obiektów, włączonych do projektu, znalazł się m.in. „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” z 1773 r., autorstwa Bernarda Bellotta, najlepiej znanego jako Canaletto. „To jeden z najlepszych pejzaży miejskich oświeceniowej Warszawy, w którym artysta dokładnie przedstawił życie codzienne dworu Stanisława Augusta Poniatowskiego i architekturę stolicy” – przekonują organizatorzy.
Dzięki wysokiej jakości zdjęć, widz może dostrzec na obrazach elementy, wcześniej przeoczone, jak np. postać żony rybaka na obrazie Canaletta czy doniczki, stojące w oknach warszawskich kamienic z tego samego płótna.
Poza ekspozycją z Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, Muzeum przygotowało wystawę, prezentującą historię kształtowania się grafiki użytkowej w Polsce i Europie Środkowej do czasów II wojny światowej „Kalejdoskop. Plakaty z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie” – prezentowane są plakaty m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Kossaka czy Włodzimierza Tetmajera – oraz wystawę „Między obiektami – korespondencje, konfrontacje…”, prezentującą korespondujące ze sobą pary obiektów, wybrane ze zbiorów Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego.
Wśród 17 polskich budynków, które znalazły się na platformie Google Culture Institute są m.in. stołeczne Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Książ w Wałbrzychu i Zamek w Kórniku.
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024
- Festiwal Przemiany 2024 - 9 października 2024