Nowy neon nad Wisłą

Nowy neon nad Wisłą

Wyjątkowe obchody Roku Rzeki Wisły zwieńczone zostaną szczególnym akcentem. 8 grudnia, na moście Świętokrzyskim rozbłyśnie neon Dzielnicy Wisła. Ten oryginalny prezent dedykowany jest wszystkim mieszkańcom korzystającym z uroków królowej polskich rzek.

– To pierwsza tego typu animowana konstrukcja na moście – mówi Robert Zydel, dyrektor stołecznego Biura Marketingu Miasta i dodaje – Do stworzenia tej niepowtarzalnej, liczącej bez mała siedemnaście metrów długości, konstrukcji zużyto aż sto metrów tradycyjnych neonowych rurek. Myślę, że neon ten wkrótce trwale wpisze się w krajobraz tego miejsca i stanie się kolejnym z symboli tworzonej przez mieszkańców stolicy Dzielnicy Wisła.

Neon umieszczony został po lewej stronie rzeki na północnej części mostu Świętokrzyskiego. Jego projekt odnosi się do popularnego motywu papierowej łódeczki, znaku rozpoznawczego kampanii Dzielnica Wisła oraz jej logo.

– Chcieliśmy, aby kształt neonu był dla osób odwiedzających to miejsce jednoznaczny i łatwo kojarzony z prowadzonymi przez nas, od lat, działaniami – dodaje dyrektor Zydel.

W piątek, 8 grudnia, o godzinie 18.00 nastąpi oficjalne odpalenie neonu Dzielnica Wisła. Z tej okazji odbędą się występy artystyczne oraz wyjątkowe warsztaty z tworzenia neonów pod nazwą „Witamy w Dzielnicy Wisła”. W zajęciach prowadzonych przez animatorki z inicjatywy „Tu było, tu stało” mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli, a poświęcone będą w całości procesowi projektowania i powstawiania neonów. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godzinie 16.30 i 18.30, w przestrzeni pobliskiej kawiarni Powidoki w Muzeum na Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie zabraknie również poczęstunku oraz pamiątkowych, świecących upominków.

Wydarzenie poprzedzi występ grupy Multivisul, która specjalizuje się w pokazach artystycznych łączących w sobie elementy współczesnej sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów oraz najnowocześniejszych rekwizytów multimedialnych. Ich występ będzie można zobaczyć o godz. 17.45, w pobliżu neonu.

W programie zaplanowane zostało także spotkanie z twórcami i inicjatorami powstania neonu. Wernisaż odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie neonu pod mostem Świętokrzyskim.

Udział w wydarzeniu jest otwarty i bezpłatny.

Konstrukcja neonu została wykonana tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami przez firmę Hanak Reklamy Wizualne, kontynuującą tradycje słynnego powojennego przedsiębiorstwa Reklama. To z jej pracowni wyszły najsłynniejsze neony Warszawy, w tym siatkarka przy placu Konstytucji i gigantyczna filiżanka oranżady na Kępie Potockiej.

Grzybu

Komentarze