Obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie

Wciąż rośnie liczba wykrytych przypadków wścieklizny w Warszawie i na całym Mazowszu. Pod koniec grudnia 2021 r. dla mieszkańców dzielnic oznaczonych jako obszary zagrożone wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów.

Obecnie na Mazowszu wykryto już 110 przypadków wścieklizny, w tym 18 na terenie samej stolicy. Jako obszary zagrożone wystąpieniem tej choroby w Warszawie wskazano dzielnice: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, Wilanów oraz część Targówka (ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską). Na tych obszarach obowiązuje nakaz wyprowadzania psów na smyczy oraz trzymania kotów w pomieszczeniach zamkniętych, ale także zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem wojewody mazowieckiego z 31 grudnia 2021 r., do dotychczasowych ograniczeń i wytycznych dodano kolejne – obowiązkowe szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarach zagrożonych. Właściciele tych czworonogów muszą zaszczepić swojego pupila w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Podobne zasady już wcześniej obowiązywały w stosunku do psów – niezależnie od tego, czy dotyczyło to obszaru zagrożonego wścieklizną czy nie.

Niewypełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia jest wykroczeniem, za które właścicielowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Grzybu

Komentarze