od 15 marca zaostrzone zasady w związku z pandemią

Sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna. Kolejny rekord zakażeń zobowiązuje do podjęcia decyzji. Dane wskazują, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych rośnie w innych regionach Polski. Dlatego podjęto decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim od najbliższego poniedziałku, czyli 15 marca. Na Pomorzu, zgodnie z planem, zasady zaczną obowiązywać od 13 marca. Okres zaostrzenia obostrzeń, we wszystkich tych województwach, potrwa do niedzieli 28 marca. W pozostałych regionach Polski przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca. Na celu jest ograniczenie mobilności społecznej, by zminimalizować ryzyko nowych zakażeń.

Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5 proc. wszystkich zakażeń. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano 21 tys. zakażeń, wykonano ponad 73,3 tys. testów na koronawirusa.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych oraz zajętość respiratorów:

18686 zajętych łóżek – 68%
1929 zajętych respiratorów – 71%

Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Wiek osób hospitalizowanych w szpitalach spada – średnia wieku obecnie wynosi około 62 lata.

Decyzje w sprawie zaostrzenia obostrzeń podjęto wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Decyzje muszą uwzględniać realia epidemiczne. Konieczne jest, abyśmy ograniczyli mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe: Warmia i Mazury, Pomorze, a także Mazowsze i Lubuskie.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:

woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
woj. lubuskim – od 15 do 28 marca
Jakie zasady obowiązują w tych województwach?

We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

-baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
-sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
-hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
-galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
-teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
-kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
-stoki narciarskie
-kluby fitness i siłownie
-obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Uruchamiany kolejne szpitale rezerwowe w całej Polsce

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze