Od dziś wchodzą ostrzejsze przepisy dla kierowców

Od dziś wchodzą ostrzejsze przepisy dla kierowców
foto: tvn24

Dziś wchodzą w życie przepisy zaostrzające kary wobec kierowców łamiących przepisy. Ci, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu stracą prawo jazdy. Od dziś prowadzenie pojazdów bez uprawnień jest przestępstwem, za co grozi nawet 2 lata więzienia.

Nowe przepisy uprawniają policjantów przeprowadzających kontrolę do zabrania prawo jazdy od razu, jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Już dzisiaj po północy w Szczecinie, policjanci zatrzymali kierowcę pędzącego 123 km/h ulicą Gdańską. Mundurowi natychmiast zabrali piratowi prawo jazdy na trzy miesiące. Kierowca otrzymał też 10 punktów karnych i mandat w wysokości 500 złotych.

W Lidzbarku Warmińskim miał miejsce podobny przypadek. Kierowca jechał 103 km/h w obszarze zabudowanym. Policjanci zatrzymali pirata drogowego i również zabrali mu prawo jazdy.

Co jeszcze zmieniają nowe przepisy? Jeżeli kierowca, któremu zabrano prawo jazdy na trzy miesiące nadal będzie jeździł samochodem, to trzymiesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. A jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie się o nie ubiegać, zupełnie tak jakbyśmy nigdy tego prawa jazdy nie mieli.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym). W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu, nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

Od dziś kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Grzybu

Komentarze