Odzyskano niezwykle cenną działkę nieopodal Stadionu Narodowego

Odzyskano niezwykle cenną działkę nieopodal Stadionu Narodowego

Wszystko wskazuje że dobiega już końca jedna z głośniejszych afer reprywatyzacyjnych, która ciągnęła się od 13 lat. Sąd orzekł, że umowa, wedle której szemrana spółka Projekt Saska przejęła niezwykle cenny grunt na Pradze-Północ, okazała się być nieważna.

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że cenna działka w okolicach ronda Waszyngtona, została przekazana niezgodnie z prawem. Chodzi tu o 32 hektary ogródków działkowych znajdujących się między al. Waszyngtona, al. Stanów Zjednoczonych, Międzynarodową i Kinową.

Przed wojną teren ten wykupiła belgijska firma Nowe Dzielnice. Po wojnie jednak zgodnie z dekretem Biureta działka została znacjonalizowana. Spółka została reaktywowana i wystąpiła o zwrot ziemi pod koniec lat 90-tych XX wieku. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a jeszcze przed zwrotem terenu, firma swoje roszczenia przekazała spółce Projekt Saska, która planowała wybudowanie tam osiedla mieszkalnego.

Jak się okazało umowa, którą belgijska spółka Nowe Dzielnice zawarła z deweloperem w 2000 roku, nie miała mocy prawnej, ponieważ osoby za to odpowiedzialne nie dysponowały żadnym tytułem prawnym do zdobywanych praw i roszczeń. Dodatkowo po wojnie rząd wypłacił odszkodowanie za zabranie tych terenów, więc działka nie powinna być reprywatyzowana.

Prokuratura doprowadziła także do wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego firmy Nowe Dzielnice, w związku z czym jej wszystkie roszczenia majątkowe zostają wygaszone. Możliwe, że oto mamy przed oczami koniec jednej z głośniejszych afer reprywatyzacyjnych w Warszawie.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze