Wystawa Dali kontra Warhol w PKiN

Wystawa Dali kontra Warhol

Kontrowersyjni artyści, którzy na zawsze zmienili świat sztuki. W wysublimowanych gwiazdorskich postawach codziennego życia osiągnęli bardzo rzadki gatunek artystycznej sławy. Już za życia stali się legendą, a ich dzieła przeszły do historii całkowicie zmieniając świat sztuki.

Obaj starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie. Prowokowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Inspirowali pokolenia artystów i wpływali na trendy, modę, muzykę i film w XX wieku. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Zdobyli ogromną sławę i osiągnęli sukces, który mierzyli w pieniądzach. Dali zyskał przez to przezwisko Avida Dollars (chciwy na dolary), będące anagramem jego imienia i nazwiska. Warhol twierdził, że lubi pieniądze do tego stopnia, że zamiast obrazu za 200 tysięcy dolarów, lepiej powiesić na ścianie banknoty.

Na ścianach wystawy Dali kontra Warhol nie ma dolarów, ale równie cenne dzieła. Piękno miesza się z naturalizmem, świat ducha ze światem pieniądza, wreszcie autopromocja z prawdziwą i zasłużoną sławą. Jak mawiał Warhol, In fifteen minutes, everybody will be famous – każdy może być sławny w 15 minut. Wystawa dotyka tajemnicy ich sukcesu i konfrontuje odwiedzających z własnymi marzeniami o pieniądzach i sławie.

22.04-07.10 2017
9-19
Pałac Kultury i Nauki

Grzybu

Komentarze