Otwarte obrady konkursu 'Życie w architekturze’

Otwarte obrady konkursu 'Życie w architekturze'

Po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu pojawiła się nowa kategoria: wnętrze użyteczności publicznej. Tym samym w VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE najlepsze realizacje rywalizować będą w aż pięciu kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, wnętrze użyteczności publicznej). Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury
przyznawana przez głowę państwa! Do konkursu można zgłaszać obiekty oddane do użytku w latach 2013 – 2014. Ostatnie dwa lata obfitowały w wiele realizacji niezwykle ważnych dla krajobrazu polskich miast. Otwarto nie tylko nowe muzea czy sale muzyczne, ale zmodernizowano też liczne place, bulwary i parki, znacząco podnosząc jakość przestrzeni publicznych w całym kraju – mówi inicjatorka konkursu Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” – Na uwagę zasługują też nowe wnętrza użyteczności publicznej, w tym spektakularne sale koncertowe i ekspozycyjne oraz  coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne użytkownikom przestrzenie biurowe, które przecież także są tłem dla naszego codziennego życia, dlatego postanowiliśmy w tej edycji wprowadzić nową konkursową kategorię i wyłonić najlepsze realizacje wnętrzarskie – dodaje.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to wysoko ceniony przez środowisko architektów konkurs na najlepsze budynki i przestrzenie publiczne, a jednocześnie najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce. O jego randze świadczy m.in. fakt, że organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator” – wyróżnioną m.in. Honorową Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury, a w jury zasiadają jedynie najwybitniejsi projektanci i przedstawiciele środowisk twórczych w naszym kraju. Po raz pierwszy w historii konkursu prezentacje architektów oraz obrady jury będą transmitowane na żywo online w serwisie internetowym „Architektury murator”. Dzięki temu będzie można je śledzić z każdego miejsca w Polsce i na świecie. Zarówno 11, jak i 12 marca transmisja rozpocznie się o godzinie 16:30 i będzie dostępna w treści artykułu poniżej.

O statuetkę ARCHITEKTURY autorstwa Adama Myjaka walczyło w latach 1995-2012 w sumie 2 700 realizacji.

Poza nagrodą przyznawaną przez profesjonalistów, swojego Ulubieńca spośród zgłoszonych do konkursu budynków użyteczności publicznej wybierają mieszkańcy.  Uroczystości rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród za każdym razem towarzyszy wystawa.

Celem I edycji konkursu było wskazanie najlepszej realizacji architektonicznej powstałej na terenie Warszawy od 4 czerwca 1989 roku, od pierwszych prawie wolnych wyborów, do 31 grudnia 1995 roku.

VIII edycja ŻYCIA W ARCHITEKTURZE skupia się na polskiej architekturze XXI wieku. Do konkursu mogą być zgłaszane wszystkie realizacje oddane do użytku w latach 2013-2014. Nagrodzone zostaną w pięciu kategoriach: użyteczność publiczna, budynki mieszkalne wielorodzinne, domy jednorodzinne, przestrzeń publiczna oraz po raz pierwszy w historii konkursu wnętrze użyteczności publicznej.

Grand Prix ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce (lata 2013-2014) przyzna Prezydent RP, profesjonalne jury przyzna nagrody główne w 5 kategoriach regulaminowych, a osoby głosujące w otwartym plebiscycie – tytuł „Ulubieńca Polski (lata 2013-2014)”. Możliwość przyznania własnych nagród będą mieli też ministrowie rządu RP.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.
Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich

 

Wystąpią autorzy budynków i realizacji:

Living-Garden House w Katowicach, Dom w Lublińcu 2, Dom w Józefowie, zespół Nowe Orłowo w Gdyni, zespół przy al. Wilanowskiej w Warszawie, zespół Wille Parkowa w Katowicach, przedszkole Mali Odkrywcy w Chrościcach, Wielka Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie, zagospodarowanie starówki w Gorlicach, zagospodarowanie nabrzeża Paprocan w Tychach, Plac Nowy Targ we Wrocławiu

11 marca – prezentacja 9 nominacji w kategoriach:
Najlepszy budynek jednorodzinny
16.30 – 16.50 – Living-Garden House w Katowicach (proj. KWK Promes Robert Konieczny)
pracownię reprezentować będzie Robert Konieczny
16.50 – 17.10 – Dom w Lublińcu 2 (proj. Dyrda Fikus Architekci)
pracownię reprezentować będą Marta Dyrda i Radek Fikus
17.10 – 17.30 – Dom w Józefowie (proj. Emiko Hayakawa, Aureliusz Kowalczyk)
pracownię reprezentować będzie Aureliusz Kowalczyk

Najlepszy budynek wielorodzinny
17.30 – 17.50 – zespół Nowe Orłowo w Gdyni (proj. Arch-Deco)
pracownię reprezentować będą Zbigniew Reszka i Michał Baryżewski
17.50 – 18.10 – zespół przy al. Wilanowskiej w Warszawie (pro. JEMS Architekci)
pracownię reprezentować będą Maciej Miłobędzki i Paweł Majkusiak
18.10 – 18.30 – zespół Wille Parkowa w Katowicach (proj. Konior Studio)
pracownię reprezentować będzie Tomasz Konior
18.30 – 18.45 – przerwa

Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej
18.45 – 19.05 – przedszkole Mali Odkrywcy w Chrościcach (proj. PORT Franczok + Kolanus)
pracownię reprezentować będą Józef Franczok i Marcin Kolanus
19.05 – 19.25 – Wielka Sala Koncertowa NOSPR w Katowicach (proj. Konior Studio)
pracownię reprezentować będzie Tomasz Konior
19.25 – 19.45 – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (proj. Barozzi Veiga)
pracownię reprezentować będzie Agnieszka Samsel

12 marca – prezentacja 6 nominacji w kategoriach:
Najlepszy budynek użyteczności publicznej
16.30 – 16.50 – Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (proj. Barozzi Veiga)
pracownię reprezentować będzie Agnieszka Samsel
16.50 – 17.10 – Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach (proj. Riegler Riewe Architekten)
17.10 – 17.30 – Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie (proj. IQ2 Konsorcjum)
konsorcjum reprezentować będą Agnieszka Szultk , Piotr Nawara i Stanisław Deńko

Najlepsza przestrzeń publiczna
17.30 – 17.50 – zagospodarowanie starówki w Gorlicach (proj. eM4 Marcin Brataniec)
pracownię reprezentować będą Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec
17.50 – 18.10 – zagospodarowanie nabrzeża Paprocan w Tychach (proj. RS+ Robert Skitek)
pracownię reprezentować będzie Robert Skitek
18.10 – 18.30 – plac Nowy Targ we Wrocławiu (proj. Roman Rutkowski Architekci)
pracownię reprezentować będzie Roman Rutkowski

Skład jury: Antoni Domicz (przewodniczący), Dariusz Herman, Katarzyna Krakowiak, Przemo Łukasik, Ewa P. Porębska, Piotr Sarzyński, Magdalena Staniszkis, Wojciech Subalski, Mariusz Ścisło, Piotr Śmierzewski.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze