Pablo Picasso // Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie
W lutym w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa – ceramikę i grafiki ze zbiorów MNW. To wyjątkowa okazja do poznania dzieł artysty niedostępnych na co dzień dla zwiedzających.
Na pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach (jego późniejsze prace tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych egzemplarzy). Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji MNW, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu: Kobieta w fotelu (1948–1949). Jego bohaterką jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Wśród prezentowanych litografii będą także martwe natury, m.in. interesująca grafika przedstawiająca dzban i owoce, najprawdopodobniej narysowana palcem na kamieniu litograficznym. Będzie też można zobaczyć dwa barwne linoryty z 1962 roku, własnoręcznie odbite przez artystę: Popiersie kobiety w kapeluszu (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Śniadanie na trawie (według obrazu Édouarda Maneta). Eksponaty te są darem Henry’ego Kahnweilera, przyjaciela artysty i kolekcjonera jego dzieł. Zostanie również zaprezentowany rysunek Dziewczyna polska (1948), przedstawiający młodą kobietę w chuście – jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW.
Dzięki życzliwości Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce, patrona honorowego pokazu, w sali ekspozycyjnej będą wyświetlane najpiękniejsze interpretacje flamenco, udokumentowane przez reżysera Carlosa Saurę.
W Kinie MUZ – dzięki współpracy z Instytutem Francuskim – 15 lutego zostanie zaprezentowany film z 1956 roku pt. Tajemnica Picassa (szczegóły: link).
—
Picasso w Polsce i w MNW
Pablo Picasso odwiedził Polskę w 1948 roku, podczas zorganizowanego we Wrocławiu Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju. W czasie trwającej dwa tygodnie wizyty był także w Krakowie, Oświęcimiu i Warszawie. Oprócz zdjęć pozostawił po sobie oryginalną pamiątkę. Na ścianie jednego z mieszkań na warszawskim Kole narysował węglem syrenkę z młotkiem zamiast miecza w dłoni. Niestety z powodu tłumów zwiedzających, zakłócających codzienne życie mieszkańców, syrenka została zamalowana. Picasso odwiedził również Muzeum Narodowe w Warszawie. Obecnie w MNW znajduje się największa w Polsce kolekcja prac Picassa: 20 ceramicznych talerzy, 46 grafik, rysunek, a także bawełniana apaszka.
—
Pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby MNW, w którego ramach Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.
– Chcielibyśmy w niezobowiązującej, minimalistycznej formie pokazywać odwiedzającym niezwykłe zasoby MNW. Odkrywamy prace znanych, chętnie oglądanych artystów, których ze względu na brak przestrzeni wystawienniczej nie możemy prezentować w galeriach na stałe – mówi Dyrektor MNW, prof. dr hab. Jerzy Miziołek.
Pokaz pod patronatem honorowym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce
Kuratorzy pokazu: dr Anna Manicka, Tomasz Jeziorowski
12–24 lutego 2019
Wstęp na podstawie biletu do galerii stałych
normalny – 20 zł
ulgowy – 12 zł
we wtorki wstęp wolny
Godziny otwarcia MNW
wtorki–czwartki: 10.00–18.00
piątki: 10.00–21.00
soboty–niedziele: 10.00–18.00
poniedziałki: nieczynne
—-
grafika:
Pablo Picasso, Buste de Femme au Chapeau, 1962, linoryt barwny
nr inw. Gr.W.O.369 MNW, © Succession Picasso
al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa, Polska
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024