Pancerny pociąg Hitlera wyjątkowo otwarty dla zwiedzających

Pancerny pociąg Hitlera wyjątkowo otwarty dla zwiedzających
fot. Stacja Muzeum

Prawdziwa okazja dla miłośników historii i militariów. W te wakacje mamy kilka okazji do zwiedzenia arcyciekawego eksponatu Stacji Muzeum.

Stacja Muzeum to instytucja, która kilka miesięcy zastąpiła zlikwidowane Muzeum Kolejnictwa, póki co korzystająca z tymczasowej siedziby swojej poprzedniczki, czyli Dworca Głównego przy Towarowej. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest niedostępny na co dzień do zwiedzania pancerny wagon spalinowy Panzertriebwagen 16, czyli – w największym uproszczeniu – wojenna lokomotywa.

Napędzany silnikiem Diesla o mocy 550 KM potwór został wyprodukowany w Niemczech w 1942 roku jako jedyny wagon tego typu. Podczas II wojny światowej patrolował linie kolejowe zagrożone atakami żołnierzy Armii Krajowej, zaś w ostatnich dniach konfliktu trafił w ręce Ludowego Wojska Polskiego. Uzbrojony w nowe, rosyjskie armaty stał się częścią pancernego pociągu, który pomagał w pacyfikacji UPA na Podkarpaciu. Dziś pociąg stoi na bocznicy Dworca Głównego.

Pociąg pancerny będzie dostępny dla zwiedzających w niedziele 3 lipca, 7 sierpnia i 4 września w godz. 9:00-18:00. W jego wnętrzu zwiedzający zobaczą dodatkowo niewielką wystawę wyposażenia wojskowego z kolekcji Tomasza K. Żurawskiego. Więcej informacji na stronie Stacji Muzeum.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze