Perły powojennego modernizmu | WYCIECZKA ROWEROWA

Supersam/fot. Zbyszko Siemaszko, NAC
Supersam/fot. Zbyszko Siemaszko, NAC

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na drugi z czterech spacerów architektonicznych, które towarzyszą nowej akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. Tym razem będzie to wycieczka rowerowa. Podczas wycieczek organizatorzy będą zachęcać warszawiaków do dzielenia się wspomnieniami, a także fotografiami Warszawy sprzed lat. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało.

30.08 (wtorek), godz. 18

Zbiórka: skrzyżowanie ul. Puławskiej z ul. Waryńskiego (dawna lokalizacja wyburzonego Supersamu)

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, Stowarzyszenie Masław, Tu było, tu stało)

wstęp wolny!

Niezwykły, unikatowy, eksperymentalny, ponadczasowy, kamień milowy polskiej architektury – to określenia, które pojawiły się odnośnie do Supersamu. W tym roku mija 10 lat od wyburzenia tego niezaprzeczalnie jednego z największych osiągnięć polskiej architektury po wojnie. Jak do tego doszło? Jak to możliwe, że tej klasy architektura została zniszczona? Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się o uwarunkowaniach, które doprowadziły do wyburzenia Supersamu. Organizatorzy opowiedzą o fenomenie myśli inżynierskiej tych lat – konstrukcji dachu prof. Wacława Zalewskiego, która zdecydowała o jego unikatowości, a także stała się powodem jego rozbiórki. Kolejnym etapem wycieczki będzie istniejący, choć zniszczony w środku Pawilon Rozdroże. Spacerowicze odwiedzą także piękną enklawę powojennych domków na Jazdowie oraz przedwojenne Osiedle Profesorskie. Ich uwagę przykuje wyróżniająca się pośród dworkowej architektury modernistyczna willa Romualda Gutta – modelowy przykład konserwacji i termomodernizacji dokonany przez prywatnego inwestora. Jednym z niewielu zachowanych pawilonów powojennego modernizmu jest dawna restauracja hotelu „Powiśle“, gdzie obecnie mieści się klub Syreni Śpiew. Obiekt nie tylko wyróżniają walory architektoniczne, ale także plastyczne: zachowane w idealnym stanie mozaiki z lat 70. oraz wystrój wnętrza, który przetrwał w zasadzie w niezmienionym kształcie. Ostatnim punktem rowerowego spaceru będzie pawilon dworca Warszawa Powiśle. Dokonana w 2009 r. modernizacja obiektu dowodzi, że w wypadku tego typu dzieł wystarczy szanować oryginalną materię, by wydobyć geniusz rozwiązań stosowanych w polskiej architekturze pawilonowej lat 50. i 60.

Rowerowy spacer będzie prowadzony szlakiem unikatowych pereł powojennego modernizmu, tych istniejących oraz wyburzonych. Podczas wycieczki będzie można zastanowić się nad kondycją ochrony tego typu architektury w Warszawie.

Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka IHS Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka inicjatywy i redaktor prowadząca Tu było, tu stało, prezeska Stowarzyszenia Masław. Animatorka kultury działająca w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Autorka publikacji „Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 r.” oraz „Tu było, tu stało. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.”.

* Wycieczka  to kolejne wydarzenie towarzyszące akcji mającej na celu stworzenie społecznego archiwum Warszawy. Podczas wycieczek organizatorzy zachęcają warszawiaków do dzielenia się wspomnieniami, a także fotografiami Warszawy sprzed lat. Zbiory archiwum znajdą się na nowo powstającej stronie internetowej Tu było, tu stało.

 Wspomnienia można także zgłaszać pod numerem tel. 515 96 96 51, mailem: tubylotustalo@gmail.com lub przekazać osobiście podczas spotkań w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej 26/28 (w sali konferencyjnej). Spotkania odbędą się 20 września (wtorek), w godz. 1020 i 21 września (środa) w godz. 1016.

Grzybu

Komentarze