Pierwsza automatyczna toaleta miejska stanęła w parku Agrykola

Pierwsza automatyczna toaleta miejska stanęła w parku Agrykola
fot. um.warszawa.pl

W sobotę, 8 kwietnia, o godz. 12.00 rozpocznie się miesięczny test działania prototypu automatycznej toalety miejskiej. Pierwszy egzemplarz nowej ubikacji stanął w parku Agrykola, pomiędzy ulicą Agrykola i aleją Tomasza Hopfera.

– Prace nad prototypem trwały niemal do samego końca. Dążyliśmy do tego, aby toaleta była maksymalnie funkcjonalna, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, a zarazem zachowała swoją prostą i jednorodną formę. Mam nadzieję, że nam się to udało. Ocenę jednak wydadzą przyszli użytkownicy – uwagi rozważymy i jeśli będą możliwe do wprowadzenia zastosujemy je w kolejnych toaletach – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Wewnątrz owalnego pawilonu zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wszystko podporządkowano zachowaniu maksymalnej higieny i komfortu użytkowania. Stąd m.in. automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samoistnie zmywana podłoga, każdorazowo myta i dezynfekowana muszla klozetowa, a także sensory, które samoczynnie uruchomią dozownik mydła, suszarkę, a także wodę w kranie umywalki. Dodatkowo we wnętrzu znalazł się szeroki i trwały przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk. Automatyka toalet powiadomi również o awarii czy kończącym się papierze w dozowniku. Serwisanci będą mieli godzinę na uzupełnienie braków. Ponadto toalety będą minimum raz dziennie, rutynowo doglądane przez pracowników firmy serwisującej urządzenia.

Nowe automatyczne toalety miejskie dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wnętrze zaaranżowano tak, aby było ono w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Przygotowano również usprawnienia z myślą o osobach niewidomych. Na zewnętrznym panelu sterującym, a także w pobliżu głównych urządzeń wewnątrz znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia instrukcji audio.

– Za przygotowanie instrukcji audio, szczególne podziękowania należą się Aleksandrze Wasilkowskiej, architektce i jednej z autorek rekomendacji dla naszych toalet. Dzięki jej zaangażowaniu, podpowiedzi dla niewidomych przeczytali aktorzy Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Nie zapomniano również o estetyce. ATM, czyli automatyczne toalety miejskie, zostały wykonane w oparciu o rekomendacje zespołu, któremu przewodzili architekci z Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, pod kierunkiem Aleksandry Wasilkowskiej. Pawilon o obłych kształtach, został obłożony szkliwionymi kaflami, o proporcjach 1:4. Takie rozwiązanie nawiązuje do warszawskich elewacji okresu modernizmu. W zależności od lokalizacji przewidziano gamę czterech kolorów. Elewacja będzie mogła zostać pokryta płytkami ceramicznymi o barwie jasnobeżowej, jasnobrązowej, jasnoszarej i antracytowej. Prototyp ustawiony w parku Agrykola, w kwadracie ulic Agrykola, Tomasza Hopfera, George’a Harrisona i Myśliwiecka, jest jasnobrązowy. Dzięki uniwersalnym rozwiązaniom możliwe będzie wkomponowanie bryły toalety w bardzo różne miejsca. Jednocześnie będzie ona rozpoznawalna i łatwo zauważalna dla mieszkańców, którzy chcieliby z niej skorzystać.

W sobotę, 8 kwietnia, o godz. 12.00 rozpoczną się miesięczne testy prototypu toalety. W tym czasie ATM będzie dostępny dla potrzebujących bezpłatnie. Swoje uwagi dotyczące sanitariatu można zgłaszać przez całą dobę za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Na etapie mocno zaawansowanej produkcji są już kolejne cztery toalety. Zostaną one ustawione:

nad Wisłą, na żoliborskim odcinku bulwaru, w pobliżu mostu Gdańskiego;
w parku u zbiegu ulic Kruczkowskiego i Książęcej;
na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta, a także
na ul. Czerniakowskiej, w rejonie skweru Mirosława Iringha.
Do końca roku ATM zostaną ustawione w 10 lokalizacjach. Kolejnych 9 przewidziano do montażu do połowy 2018 roku, a pozostałych 30 kabin będzie ustawionych do końca 2019 roku.

Przewidziano dwa rodzaje ATM. Typowe, toalety jednostanowiskowe, dla obu płci, a także sanitariaty wielostanowiskowe. Te montowane będą w miejscach szczególnie uczęszczanych. Zostaną one podzielone na część dla mężczyzn, a także dla kobiet oraz dla obu płci, przystosowaną do korzystania przez osoby z niepełnosprawościami. Koszt jednej toalety jednostanowiskowej wyniesie 274 497 zł netto, a wielostanowiskowej 325 000 zł netto.

Projekt automatycznych toalet miejskich to wspólne przedsięwzięcie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie. Druga z wymienionych jednostek zapewnia doprowadzenie przyłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Produkcją i montażem toalet zajmuje się, wyłoniona w przetargu, firma WC Gigant z Gorzowa Wielkopolskiego.

Docelowo toalety będą płatne – 1 zł. Zapewniono możliwość uruchomienia toalety monetami o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5zł, 0,5€ oraz zbliżeniowo za pomocą karty płatniczej. Automat nie będzie wydawał reszty.

Grzybu

Komentarze