Plac Defilad z bogatą ofertą wydarzeń na lato

Plac Defilad z bogatą ofertą wydarzeń na lato
fot. UM/Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Czwarty sezon projektu „Plac Defilad” to 120 dni darmowych wydarzeń w samym sercu miasta. Koncerty, filmy, spektakle, tańce, wystawy. Z placu patrzymy na świat z zachwytem i uwagą, z szacunkiem i życzliwością do drugiego człowieka.

Plac jest dla wszystkich, bez względu na poglądy, wyznanie i pochodzenie.

– Ten rok dla „Placu Defilad” będzie rokiem nietypowym. Będzie okazją nie tylko do udziału w wydarzeniach artystycznych, ale też do szerszej dyskusji jak ten plac, który ma zszyć wszystkie nowe budynki, które tu będą powstawały, ma wyglądać w perspektywie 4-5 lat – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i dodaje – Ta przestrzeń stanie się największym zagłębiem kulturalnym w tym rejonie Europy. W żadnym innym rejonie na takiej przestrzeni nie będzie funkcjonowało tyle instytucji kultury.

Trzy pierwsze edycje projektu „Plac Defilad” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. To tu TR Warszawa prezentował mieszkańcom filmowe rejestracje swoich głośnych spektakli, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosiło na koncerty oraz pokazy filmowe. Warszawiacy uczestniczyli również w wydarzeniach o mniejszej skali: kameralnych spotkaniach, debatach czy warsztatach dla seniorów.
W ostatniej edycji dzięki współpracy z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, niezależnymi artystami i grupami udało się stworzyć m.in.: kino, letnią scenę teatralną, zrealizować 148 wydarzeń, w tym: koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych, Festiwal Kuronia 2016, Fiesta w ramach projektu Wyłącz System, Stół Publiczny, Wielki Antykwariat, dancing, Konkurs na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości (Międzynarodowy konkurs FUTUWAWA), Festiwal Mozartowski. 3 edycja przyciągnęła 45 000 uczestników.

A jak będzie w tym roku?

W centrum miasta, na samym początku lipca, powstanie instalacja artystyczna zachęcająca do spędzania czasu razem. Latający dywan, motyw z baśni Tysiąca i jednej nocy, był uosobieniem wolności, niezależności, bezpiecznej podróży ponad granicami i ponad podziałami. Odwołująca się do niego praca Karoliny Grzywnowicz ma pomóc stworzyć przestrzeń spotkania i dialogu. Współpraca z Karoliną to nasza odpowiedź na wzrost ksenofobii, odradzanie postaw nacjonalistycznych i przyzwolenie na agresję wobec imigrantów.

Kochasz kino?
Obejrzysz kolejną porcję filmów z serii „Wszyscy jesteśmy fotografami”, cykle projekcji dokumentalnych VICE oraz pokazy przygotowane we współpracy z Kinoteką. Plac stanie się też klubem Festiwalu Docs Against Gravity.

Lubisz teatr?
Zobaczysz premierę spektaklu Narkotyki w reżyserii Oskara Sadowskiego, nagradzane spektakle i najlepsze monodramy, transmisje z londyńskiego National Theater. Będziesz mógł też wsłuchać się w teatr podczas kolejnej edycji Festiwalu Słuchowisk.

Przepadasz za muzyką?
Posłuchasz koncertu muzyki filmowej w wykonaniu Sinfonii Varsovii, koncertów Mozart OFF w ramach Festiwalu Mozartowskiego, transmisji z MET Opery w Nowym Jorku, a Marcin Masecki i Tomek Pokrzywiński zaproszą Cię do cyklu Dżemsesji klasycznych – półformalnych spotkań muzyków, chcących przywrócić tradycję wspólnego muzykowania.

Wolisz tańczyć?
Weźmiesz udział w największej potańcówce na mieście z JazzBandem Marcina Maseckiego i Janka Młynarskiego, obejrzysz transmisję baletów z Teatru Bolszoj, pobawisz się przy Silent Disco.

Interesujesz się otaczającym światem?
Możesz spotkać reporterów i posłuchać ich rozmów z Mariuszem Szczygłem podczas czerwcowego Pałacu Reporterów – dnia dedykowanego polskiemu reportażowi, przeczytać teksty inspirowane ideą „placu”, przygotowane przez członków Rekolektywu , słuchać audycji w „Studio Plac” – platformie podcastowej przygotowanej we współpracy z TOK FM.

Pełny program publikowany będzie na www.placdefilad.org a aktualności i najnowsze informacje na profilach na Facebooku (@pldefilad) i Instagramie (@plac_defilad).

Ideą projektu „Plac Defilad” było stworzenie otwartej przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy, dostępnej i atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej. Organizatorem jest Miasto Warszawa, a jego gospodarzem stołeczny Teatr Studio. Przez całe lato można korzystać z ogólnodostępnej i szerokiej oferty kulturalnej, także rozrywkowej, organizowanej w tym miejscu.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze