Pokaz ekranizacji „Miss HIV”

Pokaz ekranizacji „Miss HIV”

16 maja 2015 r. o godz. 13. podczas Warszawskich Targów Książki odbędzie się pokaz ekranizacji „Miss HIV” Macieja Kowalewskiego w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Ekranizacja wyprodukowana została przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w ramach cyklu Teatroteka.

Po pokazie nastąpi spotkanie z Maciejem Kowalewskim i Krzysztofem Czeczotem, które poprowadzi wybitny dziennikarz i pisarz Remigiusz Grzela. Rozmowa będzie dotyczyła współpracy reżysera z autorem oraz procesu przełożenia tekstu scenicznego na język filmowy. Podczas spotkania przybliżony zostanie również cały cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej Teatroteka.

CYKL TEATROTEKA
Teatroteka to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu. W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Młoda polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

Teatroteka to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Cykl Teatroteka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„MISS HIV”
Akcja sztuki zainspirowana jest autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie. Reżyser Krzysztof Czeczot w swej realizacji dobitnie akcentuje medialny charakter tego widowiska, z premedytacją obnażając kulisy telewizyjnego programu, w którym kamery widzą wszystko, bo wszystko jest tu na sprzedaż – prywatność, intymność, zagubienie i nieprzewidywalność zachowań bohaterek. „Miss HIV” to sztuka przewrotna, miejscami bolesna, jednak nie pozbawiona ironii i czarnego humoru.

Tekst: Maciej Kowalewski
Reżyseria: Krzysztof Czeczot
Zdjęcia: Łukasz Gutt P.S.C.
Producent: Włodzimierz Niderhaus
Czas: 64 min

16 maja, godz 13:00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Jazdów 1, 00-467 Warszawa
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze