Pokaz filmu „Hitler’s Hit Parade”

Pokaz filmu "Hitler’s Hit Parade"

Hitler’s Hit Parade (Niemcy, 2005, 76’, reż. Oliver Axer, Susanne Benze). Mistrzowska kompozycja archiwalnych materiałów filmowych z czasów władzy Führera.

Wykorzystano tu filmy fabularne, amatorskie, animowane, edukacyjne, reklamowe i propagandowe. Różnorodność materiałów skraca dystans do pokazywanych zdarzeń. Twórcy zapraszają widzów do porzucenia bezpiecznego patrzenia na przeszłość z zewnątrz. Oglądając kolejne sytuacje i przykłady ludzkich zachowań, widz jest zachęcany do identyfikacji z postaciami na ekranie i zastanowienia się, jak sam by się zachował w tamtym czasie? Hitler’s Hit Parade w subtelny sposób zderza obrazy szybkiego rozwoju i nowoczesności hitlerowskich Niemiec z moralną i fizyczną ruiną narodu, będącą rezultatem nazistowskiego szaleństwa. Ważnym elementem jest warstwa dźwiękowa. Film nie zawiera żadnego komentarza, a jedynym tłem muzycznym są popularne w III Rzeszy, często towarzyszące tańcom, melodie. Zestawienie żwawych rytmów z coraz bardziej przerażającymi obrazami stwarza niepokojący dysonans.

W dyskusji po projekcji udział wezmą: Maciej Drygas, Cay Wesnigk (producent filmu), prof. Eugeniusz Cezary Król (Instytut Studiów Politycznych PAN).

Pokaz w cyklu przygotowanym z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny „Drugie spojrzenie – II wojna światowa w filmie montażowym” w ramach którego prezentujemy filmy montażowe (found footage films).
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

9 czerwca, godz 18:00
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze