Poznaj swój pałac – cykl wydarzeń z okazji 60 urodzin Pałacu Kultury i Nauki.

Poznaj Swój Pałac - cykl wydarzeń z okazji 60 urodzin Pałacu Kultury i Nauki

Poznaj „zakręconą” historię Pałacu, jego intymną biografię, tajne przejścia, mity i legendy. Wybierz się na wycieczkę po niedostępnych na co dzień przestrzeniach – dachach i tarasach oraz na spacer ulicą Wielką, która wraz z budową PKiN zniknęła z mapy Warszawy. Poznaj swój Pałac!

Wzniesiony w ciągu zaledwie trzech lat do dziś dnia pozostaje najwyższym budynkiem w kraju. To też jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych budynków stolicy − „dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”. 22 lipca 1955 roku witały go na Placu Defilad czołgi i armaty, 60 lat później, w ramach cyklu POZNAJ SWÓJ PAŁAC podzieli się z nami swoją historią.

Organizatorzy: Pałac Kultury i Nauki, Dom Spotkań z Historią, barStudio, Plac Defilad, Za Grolsch Kultury

Partnerzy: Centrum Architektury, Teatr Studio, Teatr Dramatyczny, Muzeum Warszawy, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Agora, Fundacja Shalom

PROGRAM WYDARZEŃ || POZNAJ SWÓJ PAŁAC

13 sierpnia (czwartek), godz. 21.00
NOC W PAŁACU (dok., 1986, 25’) reż. Andrzej Fidyk
Godzina duchów w PKiN oczami twórcy słynnej „Defilady”. Jakie tajemnice kryje w sobie jeden z najpilniej strzeżonych budynków w mieście?
NOWE TECHNIKI DOKUMENTALNE 2
(dok., 1952-1955, 45’) reż. Jan Jacoby
Pokaz archiwaliów z budowy PKiN zrealizowanych przez wybitnego twórcę filmów naukowych.
Miejsce: kino plenerowe – barStudio (pl. Defilad 1)

19 sierpnia (środa), godz.19.00
„Pałac. Biografia Intymna”
Spotkanie z Beatą Chomątowską, autorką książki „Pałac. Biografia Intymna”. Opowieść o tożsamości i duchu Pałacu, „betonowym torcie”, „darze Stalina” i burzliwej historii Polski. Zaprasza Wydawnictwo ZNAK.
Miejsce: barStudio (pl. Defilad 1)

22 sierpnia (sobota) godz. 10.00
„Tu było getto”
W ramach inauguracji festiwalu Singera zapraszamy na spotkanie i spacer z Jerzym Majewskim, który opowie o żydowskiej Warszawie sprzed budowy PKiN.
Zbiórka: barStudio (Pl. Defilad 1)

23 sierpnia (niedz.), godz. 11.00
„Przed wojną i pałacem”. Tu była ulica Chmielna…
Spacer z Magdaleną Stopą, autorką książki „Przed wojną i pałacem”. Chmielna to jedna z niewielu ulic w Warszawie z tak dziwną numeracją. Brakuje czterdziestu czterech numerów i dziewięciuset metrów. Jak wyglądała przed wojną i budową PKiN? Gdzie mieściła się słynna Wytwórnię Płyt SYRENA Rekord i Kawiarnię Artystów Filmowych?
Zbiórka: barStudio (Pl. Defilad 1)

27 września (niedz.), godz. 12.00
„Przed wojną i pałacem”. Tu była ulica Śliska…
Spacer z Magdaleną Stopą, autorką książki „Przed wojną i pałacem”. Do dziś zachowało się przy ulicy Śliskiej kilka przedwojennych kamienic. Nie wiele zostało z przedwojennych ulic Pańskiej i Siennej. Gdzie na terenie PKiN szukać ich śladów? Jak z perspektywy lat ocenić pracę Pogotowia budowlanego BOS?
Zbiórka: barStudio (Pl. Defilad 1)

13 sierpnia, godz. 21:00
barStudio
Plac Defilad 1
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze