Praski Otwarty Samozwańczy Uniwersytet Latający
To społeczna, varsavianistyczna bezpłatna inicjatywa edukacyjna, stworzona jesienią 2009 roku dla wszystkich zainteresowanych Warszawą – a nade wszystko jej dzielnicami prawobrzeżnymi – przez grupkę warszawskich przewodników, specjalizujących się w Pradze.
Zapraszamy każdego, kogo interesują sprawy naszego miasta, by posłuchać ciekawych wykładów o Warszawie, a potem wziąć udział w dyskusji przy piwie, winie, herbacie, ciastku czy sałatce.
Spotykamy się co poniedziałek po godz. 19 przy ul. Stalowej 46 na Nowej Pradze.
w filmowej kawiarni o nazwie „To się wytnie„.
Najpierw ogłoszenie! Najbliższy wykład:
pn. 16 lutego 2015
godz. 19 z hakiem 🙂
Marlena Piekarska-Olszówka
Ponura przeszłość Willi Jasny Dom
Ochrońmy byłą katownię GZI przed zapomnieniem
Znajdująca się we Włochach Willa „Jasny Dom” w 1945 roku została pierwszą siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. Przez siedem miesięcy jej funkcjonowania przez znajdujący się tam areszt przeszło ponad tysiąc osób. Więzieni byli w niej żołnierze AK i inne osoby sprzeciwiające się reżimowi komunistycznemu. Do dziś w piwnicach „Jasnej” zachowały się ślady tamtego dramatu: rozpaczliwe nawoływanie jak np. „Jezu Wyratuj”, personalia więźniów, kalendarze czy drzwi z judaszami.Nasza wykładowczyni to współwłaścicielka kamienicy położonej przy ul. Świerszcza 2 w Warszawie i zarazem prezes Fundacji „Willa Jasny Dom”. Od blisko 15 lat wraz z rodzicami i niewielką liczbą przyjaciół od dwu lat stara się walczyć o godne upamiętnienie miejsca pamięci narodowej, jakim jest ten budynek.
Działamy zupełnie społecznie i nie tworzymy żadnego stowarzyszenia ani innej formy prawnej. Po prostu grupa ludzi interesujących się Warszawą, a w szczególności Pragą. POSUL nie posiada żadnych ram formalnych, nie jest powiązany organizacyjnie ani finansowo z jakąkolwiek firmą, fundacją czy organizacją. Jest za to bezpłatny i otwarty dla wszystkich kochających miasto, a szczególnie wszelkie jego prawobrzeżne dzielnice. Działamy zupełnie społecznie. Po prostu spotykamy się raz w tygodniu, aby posłuchać wygłaszanych również społecznie wykładów o naszym mieście i podyskutować o ważnych i nieważnych sprawach warszawskich i praskich.
Nazwa naszych spotkań została wymyślona z dużym przymrużeniem oka, a inspiracją była Rzeczpospolita Babińska. 😉 Nazwą chcieliśmy jednak nawiązać – choć bez zadęcia – do idei uniwersytetu otwartego, do warszawskich Uniwersytetów Latających z trzech różnych epok, a także do kawiarnianych dyskusji inteligencji warszawskiej. Główną ideą spotkań jest edukacja i integracja osób i środowisk, interesujących się miastem lub działających na jego rzecz.
Skrótem POSUL (niestety – pod prąd ortografii!) nawiązaliśmy zaś do określenia z czasów I Rzeczpospolitej, gdy na Pradze było wiele magazynów soli. Posolić Pragę znaczyło wtedy tyle samo, co przesadzić albo wozić drewno do lasu i stąd wzięło się nasze również żartobliwe motto:
„Z miłości do naszego miasta gotowiśmy posolić nawet Pragę”.
Na spotkaniach pojawiają się przewodnicy, autorzy książek o Warszawie, varsavianiści, dziennikarze, działacze na rzecz ochrony zabytków oraz różnego rodzaju pasjonaci. Przychodzą pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi i innych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele różnych środowisk społeczników warszawskich i praskich oraz inni ludzie w różnym wieku, interesujący się Warszawą.
Wykładali u nas już m.in: ks. abp Henryk Hoser, prof. Szymon Pilecki – przewodniczący Karaimskiego Związku Religijnego, prof. Zbigniew Semadeni, j.e. Ákos Engelmayer (b. ambasador Węgier w Polsce), dr h.c. Wiesław Ochman, dr inż. Jan Jabłkowski, Zbigniew Lilpop, dr inż. Janusz Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Ryszard Mączewski i dr Krzysztof Jaszczyński z fundacji Warszawa 1939, dr Hanna Węgrzynek z Żydowskiego Instytutu Historycznego, Przemysław Pasek z fundacji Ja Wisła, Michał Krasucki z fundacji Hereditas, dr Zbigniew Tucholski ze Związku Miłośników Kolei Wąskotorowych, Tomasz Wiściciki z Muzeum Historii Polski, Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego, dyrektor warszawskiego zoo na Pradze dr Andrzej Kruszewicz i jego zastępczyni Ewa Zbonikowska czy dr Włodzimierz Pessel, który prowadzi Konwersatorium Warszawskie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Wykładali znani varsavianiści Tadeusz W. Świątek i Rafał Chwiszczuk, fotografik Jerzy S. Pytko, przedstwiciele Forum Rozwoju Warszawy, varsavianista i publicysta Artur Nadolski, przewodnik i społeczny opiekun zabytków Krzysztof Falkowski. Byli przedstawiciele SISKOM, Forum Rozwoju Warszawy, były wykłady pracowników Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa. Muzeum Neonów i wirtualnego Muzeum Warszawskiego Modrenizmu, było spotkanie z p. Bogusławem Homickim i wychowankami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy i w sprawie ratowania bruku ul. Chłodnej oraz kina W-Z itp.
Wśród wykładowców wielu ma doktoraty, a niektórzy nawet tytuly profesorskie, choć wykładają też u nas studenci i licealiści.
Notki większości naszych poprzednich spotkań są tutaj.
Zbieramy się w poniedziałki po godzinie 19, bo
spotykamy się dla przyjemności, nie dla punktualności. 😉
Spotkania – jak na uniwersytet przystało – mają rytm akademicki, tzn. latem i w okolicach Bożego Narodzenia, sesji zimowej, Sylwestra,Wielkanocy oraz majowego weekendu mamy przerwy międzysemestralne i inne 😉 Zaczynamy zajęcia zwykle po 1 listopada, a kończymy w połowie czerwca.
Comiesięczny program wykładów publikuje Miesięcznik Stolica, który jest naszym patronem medialnym.
O naszych wykładach informują często Życie Warszawy, Radio dla Ciebie, Nowa Gazeta Praska,blog Uwaga Zabytek red. Natalii Bet oraz praskie portale informacyjne Twoja-Praga.PL i www.PrzystanekPraga.PL – zwykle w dziale „na uczelniach” 😉
Podstawową metodą informowania, co będzie na najbliższych wykładach, jest poczta elektroniczna. Kto chce otrzymywać tą drogą co tydzień informacje, proszony jest o wpisanie swojego adresu w komentarzu do którejkolwiek relacji ze naszych spotkań. (Oczywiście jego adres nie będzie opublikowany).
Informacje są też publikowane na stronie głównej
Spotykamy się w gościnnej, filmowej kawiarni o nazwie „To sie wytnie„, która udziela nam sali, rzutnika, ekranu, nagłośnienia, dostępu do Internetu a nawet czasem komputera.
Fanpage kawiarni na Facebooku jest tutaj.
Adres – ul. Stalowa 46.
DOJAZD: Wszystkiego tylko 15 min. od pl. Bankowego, w tym 10 min. komunikacją miejską bez korków, bo po trambuspasie, a pozostałe 5 min piechotą.
Najlepiej tramwajem 23 do pętli Czynszowa
to tylko kwadrans od metra Ratusz-Arsenał, 8 min spod cerkwi
a potem piechotą 200 metrów (3 min.) ulicami Czynszową i Stalową.
Można też dojechać do przystanku autobusowego Szwedzka i dojść Szwedzką i Stalową.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024